Okres świąteczno-sylwestrowy, w formie przyjętej nad Wisłą, to w naszym odczuciu prawdziwa gehenna dla zwierząt. Zdecydowanie zespół KZJ jest przeciwnikiem stosowania wszelkich petard i fajerwerków. Niestety mamy wrażenie, że potrzeba jeszcze kilku lat edukacji i co najmniej jednego pokolenia, by zmienić podejście społeczeństwa do tej formy rozrywki. Skoro więc wiemy już, że sąsiadów z racami nie jesteśmy w stanie przekonać do nie korzystania z nich, warto zastanowić się, jak pomóc naszym koniom przetrwać sylwestrową noc.

To, co według nas jest niezwykle ciekawe to fakt, że w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii pojawiły się oficjalne stanowiska i wytyczne związane z ograniczaniem stresu koni związanego z odpalaniem fajerwerków. We wszystkich tych krajach w pierwszej kolejności stawia się na dialog z organizatorami imprez, sąsiadami oraz lokalnymi władzami, które odpowiadają za organizację imprez masowych. Ale to nie wszystko- oto kilka najciekawszych rozwiązań, jakie znaleśliśmy na stronach m.in. British Horse Society.

1. Jeśli trzymasz konie w stajni, pamiętaj aby wszystkie drzwi i okna zamknąć. Jeśli natomiast Twoje konie utrzymywane są w chowie bezstajennym to sprawdź dobrze stan ogrodzeń i w miarę możliwości ulokuj konie w obrębie padoku z najmocniejszym (najlepiej stałym) ogrodzeniem.
2. W sylwestrową noc warto koniom puścić w stajni muzykę i stopniowo zwiększać jej natężenie- tak by możliwie zagłuszyć dźwięki pochodzące z zewnątrz budynku.
3. Aby ograniczyć stres związany z nagłymi rozbłyskami warto zostawić koniom zapalone światło.
4. Warto utrzymać w stajni codzienną rutynę- pamiętajcie, że konie świetnie wyczuwają nasz stres, który dodatkowo często się im udziela.
5. Warto zastanowić się nad sposobami wytłumienia stajni- polecamy np. zastawienie części drzwi (i okien jeśli jest taka możliwość) kostkami słomy, która chociaż minimalnie ograniczy hałas dobiegający z zewnątrz stajni.

A Wy jakie macie sposoby na minimalizację końskiego stresu związanego z Sylwestrem? Podzielcie się tą informacją z innymi koniarzami.

Naszym czytelnikom dedykujemy również film dotyczący zabezpieczeniu mniejszych czworonogów – autorstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Share.

2 komentarze

Leave A Reply