Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób najlepiej nagrodzić swojego wierzchowca z siodła, badanie naukowców z wydziału medycyny weterynaryjnej Charles Sturt University w Australii mogą rozwiać wszelkie wątpliwości. W minionym tygodniu w e-wydaniu czasopisma „Journal of applied animal welfare science: JAAWS” opublikowano zapowiedź badania oceniającego różnice w odpowiedzi behawioralnej koni nagradzanych przez klepanie i drapanie.

Praca pod siodłem to dla koni moment największej aktywności i sytuacja, w której równie często dochodzi do powstawania napięć. Dobrze prowadzony trening nie tylko umiejętnie stopniuje aktywizację końskiego ciała, ale jednocześnie powinien uwzględniać możliwość rozładowywania emocji i powstających w końskim ciele naprężeń. W tym ostatnim szczególnie pomocne okazać się może pozytywne bodźcowanie – w postaci klepania lub drapania.

Naukowcy z Australii postanowili jednak sprawdzić, jaka forma nagradzania w trakcie jazdy jest przez konie najlepiej odbierana. Jako cel postawili sobie zmierzenie odpowiedzi behawioralnej i fizjologicznej na drapanie oraz tradycyjnie stosowane klepanie. W badaniu wykorzystano 18 koni , które wystawiono na 3 różnorodne sytuacje – brak pochwały (próba kontrolna z brakiem interakcji pomiędzy jeźdźcem i koniem), nagrodę w postaci drapania po szyi oraz nagrodę w postaci klepania. Każda sesja nagradzająca konia trwała około minuty i była realizowana po ukończeniu przez konia parkuru. Naukowcy oceniali u koni poziom tętna oraz różnorodność zachowań manifestowanych przez konia. Co ciekawe obserwacje badaczy wykazały, że konie nagradzane po przejeździe drapaniem znacznie dłużej utrzymywały stan zrelaksowania po przejeździe.

Zdaniem naukowców to drapanie a nie klasyczne klepanie lepiej oddziałuje na konie i pozwala im łatwiej zrelaksować się w trakcie treningu. Co więcej – w trakcie swoich badań naukowcy zidentyfikowali dwie pozycje uszu, które w przyszłości mogą się okazać przydatne w kolejnych badaniach nad behawiorem koni i znalezieniem złotego środka w treningu „szczęśliwego atlety„.

 

 

Źródło: J Appl Anim Welf Sci. 2016 Mar 9:1-15. [Epub ahead of print] Physiological and Behavioral Responses of Horses to Wither Scratching and Patting the Neck When Under Saddle.

 

 

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply