Wywodząca się z dalekowschodniej medycyny akupunktura może pozytywnie wpływać na łagodzenie skutków stresu oraz adaptację do czynników go wywołujących. Nowe światło na wykorzystanie dobroczynnych właściwości akupunktury kładzie badanie włoskich naukowców z Uniwersytetu w Messynie.

Oddziaływanie igłami na punkty spustowe może nieść za sobą wiele dobroczynnych efektów. W medycynie ludzkiej potwierdzono, że zabiegi tradycyjnej medycyny chińskiej mogą nie tylko wpływać na ciało przeciwbólowo, ale również pozytywnie wpływać na odprężenie się organizmu oraz łatwiejsze radzenie sobie z czynnikami stresogennymi. Czy podobnych efektów możemy spodziewać się po końskim ciele? Odpowiedzi na to pytanie starał się udzielić zespół włoskich naukowców pod przewodnictwem Marii Rizzo z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Messynie.

Do badania wyłączono pięć koni pełnej krwi angielskiej, które transportowane były ze stajni treningowej na tor wyścigowy. W trakcie obserwacji każdorazowy wyjazd koni z macierzystej stajni wiązał się z pobraniem krwi do analiz. Naukowcy pobierali próby w fazie spoczynkowej (przed transportem), bezpośrednio i 30 minut po rozładowaniu, w trakcie pobytu w boksie na terenie toru (przed wyścigiem) oraz 30 minut po wyścigu. Okazało się, że parametry morfologiczne oznaczane w krwi były statystycznie różne w zależności od tego – czy dany koń przez transportem był poddany sesji akupunktury. Naukowcy zwrócili uwagę, że praktycznie każdy z analizowanych parametrów m.in. poziom mleczanów, glukozy, a także hematokryt oraz osmotyczna wrażliwość erytrocytów – miał korzystniejsze wartości u koni zrelaksowanych po zabiegach akupunktury. W omówieniu wyników stwierdzono, że zarówno podwyższenie wartości poziomu glukozy oraz obniżenie poziomu mleczanów u koni poddanych zabiegom jest dowodem na lepszą adaptację wierzchowców do sytuacji stresowej, jaką w tym przypadku był transport oraz sam start w wyścigu.

Pełne wyniki badania opublikowane zostaną w styczniu 2017 roku na łamach czasopisma „Journal of Equine Veterinary Science„.

 

Źródło: Journal of Equine Veterinary Science, Volume 48, January 2017, Pages 23–30, http://dx.doi.org/10.1016/j.jevs.2016.08.013

 

Muzyka łagodzi koński stres

Share.

Leave A Reply