Amerykańscy naukowcy przekonują o pozytywnych efektach wynikających z podawania koniom alg. Okazuje się, że mogą być one alternatywą dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które otrzymują konie ze zwyrodnieniami stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest nadal jedną z najistotniejszych przyczyn dolegliwości w końskim układzie ruchu. Badacze z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Auburn w Alabamie podjęli się badania, w którym ocenili wpływ alg oraz zawartej w nich C-fikocyjaniny na manifestację choroby zwyrodnieniowej stawów. Do oceny działania alg wytypowano 41 sportowych koni, u których zdiagnozowano zwyrodnienia w układzie ruchu.

W badaniu wykorzystano metodę podwójnie ślepej próby tzn. zarówno badacze, jak i  właściciele koni nie wiedzieli- do zakończenia analiz, czy podają zwierzęciu preparat z algami czy placebo. Ruch koni oraz stopień kulawizny oceniano równolegle w momencie rozpoczęcia badania, a następnie w 2 i 4 tygodniu oraz 4, 6, 9 i 12 miesiącu.

Uzyskane wyniki nie wskazały istotnej statystycznie różnicy w jakości ruchu pomiędzy dwoma grupami koni. Jak się jednak okazało po analizie dokumentacji weterynaryjnej – u koni otrzymujących suplementy z alg zdecydowanie zmniejszyła się częstotliwość dostawowych iniekcji- co może sugerować konieczność dalszych badań nad zastosowaniem większych dawek preparatów z alg.

 

Źródło: Journal of Equine Veterinary Science DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.jevs.2014.07.007

Share.

Leave A Reply