Amerykańskie Stowarzyszenie Kowali (American Farrier’s Association AFA) przeznaczyło 10 tys. dolarów na dofinansowanie programu badawczego Morris Animal Foundation ukierunkowanego na rozwój terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych. Badania nad zastosowanie komórek macierzystych w medycynie weterynaryjnej koni prowadzone są przez dr Alix Bergman z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny.

Dodatkowe fundusze dedykowane będą badaniom nad możliwościami szerszego wykorzystania komórek pochodzących od dawcy. Badacze chcą opracować nowe metody pozwalające na podawanie komórek od dawcy do biorcy przy zachowaniu bezpieczeństwa serologicznego i uniknięcia reakcji ze strony układu immunologicznego biorcy.

Jak wskazała dr Alix Bergman, terapia komórkami macierzystymi ma ogromny potencjał terapeutyczny w przypadku schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego wśród, których wskazała m.in. leczenie ochwatu, zmian w obrębie ścięgna zginacza głębokiego palców (DDFT – Deep Digital Flexor Tendon), czy zmian zwyrodnieniowych w obrębie trzeszczek.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze wsparcie dla badań nad zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie weterynaryjnej – w tym roku 20 mln dolarów dotacji przekazano na rzecz budowy nowoczesnego Centrum Rozwoju Medycyny Regeneracyjnej przy Uniwersytecie Stanowym w Kolorado ( CSU Institute for Biologic Translational Therapies). Ale to nie jedyny ośrodek badawczy pracując nad tak innowacyjnymi metodami. Ostatnie badania prowadzone na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UC Davis w Kalifornii wskazały, że podawane dożylnie allogeniczne komórki macierzyste – nie niosą za sobą żadnych negatywnych, klinicznych skutków ubocznych. Co więcej naukowcy deklarują prowadzenie kolejnych projektów ukierunkowanych na ocenę zastosowania terapii komórkowych u koni.

Źródło: AFA

 

WYWIAD: Algi wspomogą konie z syndromem metabolicznym

Share.

Leave A Reply