Wykorzystanie zmysłu węchu i jego stymulowanie za pomocą olejków eterycznych to znana od wieków metoda wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej. Weterynarze z Uniwersyetetu Stanowego McNeese w Lake Charles podjęli się oceny wpływu olejku lawendowego na zmniejszanie ostrych stanów stresowych u koni. Ich wyniki zaprezentowano na łamach czasopisma „Journal of Equine Veterinary Science”.

Do badania – mającego na celu ocenę skutków ostrego stresu i możliwości jego łagodzenia za pomocą olejku lawendowego wykorzystano siedem koni, które poddano eksperymentowi w ich macierzystej stajni.

Badanie oparto na schemacie powielanym przez kolejne siedem dni – w różnorodnych wariantach i kolejności. U każdego z koni badano parametry takie, jak tętno oraz liczba oddechów po wysiłku pod siodłem oraz w okresie spoczynku. Każdy z wierzchowców poddawany był także nagłemu czynnikowi stresowemu – dwukrotnemu sygnałowi dźwiękowemu z rogu sygnalizacyjnego – trwającego około 15 sekund – i następnie mierzono tętno i oddechy zaraz po czynniku oraz po 60 sekundach przerwy. Eksperymenty te powtarzano także w pomieszczeniach, gdzie rozpylono 20-procentową mieszaninę olejku lawendowego, w których konie przebywały przez minimum 15 minut.

Uzyskane przez naukowców wyniki pozwalają stwierdzić, że w przypadku tętna spoczynkowego oraz oddechu nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic u koni przebywających w różnych warunkach (poddawanych aromaterapii i w warunkach kontrolnych). Wyraźnie zarysowaną różnicę stwierdzono natomiast w przypadku wystąpienia nagłego czynnika stresowego – zdaniem badaczy konie przebywające w pomieszczeniach z olejkiem eterycznym zdecydowanie efektywniej i szybciej obniżały swoje tętno – co może sygnalizować łatwiejsze przejście kontroli między współczulną a przywspółczulną częścią autonomicznego układu nerwowego.

 

Źródło:  „Journal of Equine Veterinary Science” DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.jevs.2012.04.014

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply