Australia zakazuje batów w wyścigach zaprzęgów

1

Australia będzie drugi po Norwegii państwem, w którym użycie bata w wyścigach i treningu kłusaków będzie niedozwolone. Decyzje podjętą przez Australian Hartness Racing (HRA) ogłoszono 10 grudnia, a regulacje mają wejść w życie od 1 września 2017 roku.

Zdaniem organizacji decyzja ta zbliża Australię do lidera w obszarze dobrostanu zwierząt, a także jest elementem długoterminowej strategii w zakresie poprawy wizerunku przemysłu końskiego. Przypomnijmy, że wcześniej Australia zdecydowała się na program „zero tolerancji dla dopingu”, a wyeliminowanie bata z treningu i zmagań kłusaków to odpowiedź na oczekiwania społeczne.

„Decyzja o zakazie stosowania bata nie została podjęta pochopnie”- podkreślił Geoff Want, prezydent HRA. Jego zdanie decyzja władz HRA to przejaw odpowiedzialności branży i krok w stronę utrzymania społecznej akceptacji dla wyścigów konnych.

http://www.harness.org.au/news/images/main/11482.jpg

Co istotne zarząd organizacji był jednomyślny podczas głosowania. „Głęboko wierzymy, że decyzja ta poprawi odbiór sportu i sprawi, że wyścigi zdobędą nowych fanów” – przekonywał Geoff Want. Jego zdaniem istnieje wiele dowodów na to, że bat nie jest potrzebny podczas wyścigu,. Co więcej nowe analizy wskazują, że jego użycie w trakcie wyścigu daje wątpliwą skuteczność.

Zakaz wykorzystywania bata w treningu oraz podczas wyścigów wejdzie w życie od 1 września 2017 roku. Jego wdrożenie poprzedzone jednak będzie programem szkoleń dla trenerów oraz powożących. HRA zapowiedziało również przygotowanie systemu kar dla tych, którzy nie zastosują się do wprowadzonego ograniczenia.

1 komentarz

Leave A Reply