Liczna i istotna statystycznie próba badawcza to – w przypadku wielu badań związanych z medycyną weterynaryjną koni – prawdziwa pięta achillesowa. Wielokrotnie tę „wadę” wskazywali również nasi czytelnicy – okazuje się jednak, że nawet największe ośrodki kliniczne, prowadzące prace badawcze muszą mierzyć się z tym problemem i radzić sobie poprzez… media społecznościowe.
Niespełna 12 godzin temu na oficjalnym profilu kliniki dla koni Uniwersytetu Kalifornijskiego (UC Davis Center for Equine Health) pojawił się post, w którym naukowcy zachęcają właścicieli koni do uczestnictwa w programach badawczych.
Obecnie jeden z najlepszych ośrodków klinicznych na świecie rekrutuje do badań m.in. konie rasy Appaloosa, konie czystej krwi arabskiej, konie rasy fryzyjskiej, a także wiele innych. W sumie w ośrodku prowadzonych jest obecnie 19 prób klinicznych z obszaru – kardiologii, genetyki, medycyny wewnętrznej, neonatologii, onkologii, okulistyki oraz ortopedii i traumatologii.
W jakich obszarach badawczych poszukiwani są końscy pacjenci?
W przypadku kardiologii naukowcy poszukują koni czystej krwi arabskiej ze zdiagnozowanym i często pojawiającym się u koni – ubytkiem przegrody międzykomorowej serca (ventricular septal defects VSDs). Okazuje się, że konie czystej krwi arabskiej zdecydowanie częściej cierpią z powodu tej wady i naukowcy przypuszczają, że jej etiologia wynikać może z predyspozycji genetycznych.
Innym schorzeniem, które znalazło się na celowniku naukowców, jest nawracające zapalenie błony naczyniowej oka (equine recurrent uveitis ERU) często określane ślepotą miesięczną. W przypadku tej przypadłości prowadzona jest rekrutacja koni do dwóch badań klinicznych – pierwsze z nich związane jest z genetycznym podłożem schorzenia u koni Appaloosa, natomiast w drugim przypadku naukowcy chcą sprawdzić możliwość zastosowania i efektywność terapii komórkami macierzystymi w przypadku wystąpienia ślepoty miesięcznej.
Równie ciekawie zapowiadającym się badaniem jest ocena terapii komórkami macierzystymi – jako potencjalnej opcji terapeutycznej w przypadku pojawiających się u koni urazów ścięgien, ochwatu czy zmian w obrębie więzadeł. W tym przypadku kalifornijski ośrodek chce określić idealną dawkę terapeutyczną i ocenić możliwości prowadzenia dalszych badań nad terapiami komórkowymi.
To tylko część badań naukowych, do których lekarze weterynarii z kalifornijskiej uczelni zapraszają właścicieli koni. Mamy nadzieję, że opublikowany 28 grudnia apel do środowiska koniarzy pozwoli naukowcom na zebranie właściwej liczby pacjentów.
Jeden komentarz
Szkoda ze to nie któraś z naszych uczelni… mija klacz mogłaby sie załapać…