Każdy z właścicieli czy opiekun koni powinien wyrobić w sobie nawyk codziennej obserwacji swoich podopiecznych. Poznanie swojego wierzchowca i regularna kontrola jego zachowania może sprawić, że uda się nam uniknąć wielu przykrych w skutkach zdarzeń.

Lekarze weterynarii nie mają wątpliwości, że wyrobienie w sobie właściwych nawyków związanych z obserwacja naszego podopiecznej jest kluczem do szybkiego reagowania w sytuacji nie tylko zagrożenia zdrowia i życia zwierzęcia, ale również poprawy końskiego dobrostanu. Oczywiście nie wszystkie czynności, jakie zaproponujemy należy wykonywać codziennie

Ważna znajomość prawidłowych parametrów

Nie bez znaczenia dla naszych podopiecznych jest właściwa znajomość oraz umiejętność oceny i pomiaru podstawowych parametrów życiowych. Ich zaburzenie to pierwszy sygnał alarmowy – szczególnie w odniesieniu do funkcjonowania układu oddechowego, sercowo naczyniowego czy ogólnoustrojowego wstrząsu.

Jakie wartości przyjmuje się za prawidłowe w przypadku koni?

Tętno spoczynkowe: 23-48 uderzeń na min.
Oddechy: 8-16/min.
Temperatura (konie dorosłe): 37,5-38,5oC
Temperatura (źrebięta): 39,0oC
Błony śluzowe: różowe
Czas kapilarny (ocena nawodnienia): do 2 sek.

Parametry takie – jak tętno czy temperatura – warto uśrednić (mierząc je regularnie przez około tydzień) i informację o nich przekazać osobom prowadzącym stajnię, czy umieścić na tabliczce np. na drzwiach boksu. W momencie, gdy nie będziemy mogli pojawić się w stajni – stajenni lub opiekunowie innych koni będą mogli ocenić stan naszego wierzchowca i przekazać potrzebne informację lekarzowi weterynarii.

Musimy również pamiętać, że w trakcie prawidłowo prowadzonego procesu treningowego dochodzić będzie do zmian wartości parametrów takich jak m.in. tętno spoczynkowe czy liczba oddechów na minutę.

Sprawdzanie ciała

Rutynowa kontrola stanu zdrowia powinna również obejmować codzienne czyszczenie kopyt, które pozwoli nam nie tylko na  sprawdzenie podeszwy kopyta i ewentualne uniknięcie podbicia, ale również ułatwi nam uchwycenie wszelkich zmian w temperaturze w obrębie kopyt i koronki, które mogą wskazywać na procesy zapalne w obrębie puszki kopytowej.

Sprawdzając stan zdrowia koni wracających z padoku do stajni, warto zwrócić uwagę na ewentualne skaleczenia, ugryzienia owadów, reakcje alergiczne w postaci opuchlizn czy strupki pojawiające się na pęcinach świadczące o grudzie.  U wierzchowców znajdujących się w treningu należy także regularnie kontrolować dopasowanie sprzętu (szczególnie siodła) i ewentualnie pojawiającą się bolesność grzbietu. Wszelkie otarcia, reakcja bólowa czy opuchlizny pojawiające się po treningu powinny być sygnałem alarmowym skłaniającym do zmniejszenia reżimu treningowego i ewentualnej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Obserwacja kluczem do zdrowia

Spędzając czas ze swoim podopiecznych warto również zwrócić uwagę na wszelkie odstępstwa od normalnie obserwowanego zachowania. Apatia, brak zainteresowania otoczeniem, częstsze odciążanie jednej z nóg czy inna mimika pyska – może być pierwszym sygnałem problemów zdrowotnych – rozwijających się stanów zapalnych, przytkania paszą czy innych procesów chorobowych.

Lekarze weterynarii zwracają również uwagę na kontrolę jedzenia oraz picia, a także procesu oddawania kału oraz moczu, którego brak może wskazywać na morzyska lub kamicę nerkową. Oceniając końskie wypróżnianie należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor moczu czy kały, ale także na ich konsystencję.

Pamiętajcie również o dobrze wyposażonej apteczce- o tym co się w niej powinno znaleźć pisaliśmy już w materiale EQUINE ICE, czyli rzecz o końskiej apteczce.

 

Share.

Leave A Reply