Biegunki u koni są częstym objawem zaburzeń w mikroflorze bakteryjnej układu pokarmowego. Lekarze weterynarii rozważają możliwość stosowania specjalnych przeszczepów flory bakteryjnej pozyskiwanych od zdrowych koni.


W najnowszym wydaniu on-line czasopisma „Equine Veterinary Journal” naukowcy dokonali analizy dotychczasowych badań oceniających możliwość stosowania przeszczepów flory bakteryjnej. Naukowcy sugerują, że pomocna może być flora bakteryjna pozyskiwana z obornika koni zdrowych. Co ciekawe metoda ta nie jest niczym nowym w medycynie – ponieważ od kilku lat stosowana jest z pozytywnymi efektami w leczeniu pacjentów z zakażeniami Clostridium difficile.

Dr Katie Mullen wraz z zespołem podkreśla, że dotychczasowe wyniki badań przeprowadzonych na ludziach oraz innych gatunkach zwierząt sugerują, że wszczepianie namnożonych mikroorganizmów pozyskanych z kału zdrowych osobników tego samego gatunku, jest skuteczną metodą leczenia ostrej i przewlekłej biegunki. Metoda ta sprawdza się również w przypadku chorób zapalnych jelit.

Nawracające i przewlekłe biegunki powinny być dla właścicieli i opiekunów koni sygnałem ostrzegawczym i zdecydowanie nie powinno się ich bagatelizować. Przewlekłe problemy gastryczne manifestujące się luźnym kałem mogą być przyczynkiem do odwadniania się zwierzęcia oraz mogą powodować nadmierną utratę minerałów.

 

Jak postępować z koniem, u którego stwierdzimy biegunkę, nie będącą następstwem krótkotrwałego stresu?

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad schematem żywienia i ostatnio dodawanymi dodatkami. Konia, u którego utrzymują się problemy gastryczne warto przestawić na możliwie najprostszą i bogatą we włókno dietę – czyli siano! Musimy pamiętać, że zbyt duża podaż skrobi może zaburzać równowagę mikrobiologiczną układu pokarmowego naszych podopiecznych. Należy również zapewnić mu spokój i monitorować przyjmowanie pokarmu oraz wody.

Jeśli objawy biegunki nadal będą się utrzymywać, warto mierzyć koniowi temperaturę i sprawdzić czy nie dochodzi do odwodnienia. Pojawienie się objawów letargu, bólu kolkowego, zmiany zapachu kału oraz utrzymanie dużej wodnistości kup – powinno być dla nas sygnałem do wezwania lekarza weterynarii.

 

Źródło: Equine faecal microbiota transplant: Current knowledge, proposed guidelines and future directions EVJ DOI: 10.1111/eve.12559

 

Share.

2 komentarze

  1. Cóż,na ten temat mogłabym napisać książkę..Zdarzało mi się robić zdjęcia Witkowej kupy,gdy się „ładniejsza udala”.Witek ma chorobę Crohna i różnie to bywa…

Leave A Reply