Reakcje na nieprzyjemne czynniki sprawiające ból można wyczytać z końskich pysków – przekonują naukowcy na łamach czasopisma „Veterinary anaesthesia and analgesia”.

W badaniu, którego celem było zbadanie reakcji na nieprzyjemny bodziec, wykorzystano sześć koni. U każdego z nich reakcję dyskomfortu wywoływano czynnikiem mechanicznym w postaci opaski wywierającej ucisk oraz podania kapsaicyny – silnie piekącej substancji obecnej m.in. w papryczkach chilli. Każdy z koni był dwukrotnie poddawany każdemu z bodźców- raz w obecności człowieka oraz kamery, drugi raz wyłącznie przed kamerą.

Naukowcy stwierdzili, że u koni wystawianych na czynnik stresowy (w tym przypadku ból) wyraźnie zmieniała się mimika pyska – charakteryzowała się m.in. obniżonymi lub asymetrycznie położonymi uszami, rozszerzonymi chrapami, napięciem wokół kącików pyska, na brodzie, a także poprzez napięcie niektórych z mięśni „twarzowych”- w przypadku bardzo silnych bodźców bólowych. Charakterystyczne była również aktywność mięśnia dźwigacza powieki górnej.

Co ciekawe w porównaniu z próba kontrolną konie poddawane dyskomfortowi w obecności człowieka zdecydowanie bardziej poszukiwały z nim kontaktu.

 

Źródło: Vet Anaesth Analg. 2015 Jan;42(1):103-14. doi: 10.1111/vaa.12212. Epub 2014 Jul 31. An equine pain face.

Share.

Leave A Reply