Naukowcy z Britain’s Sparsholt College przeanalizowali najbardziej dokuczliwe problemy zdrowotne z jakimi zmagają się kobiety jeżdżące konno. Okazuje się, że najczęściej wskazywanym problemem jest ból piersi oraz problemy z właściwym dopasowaniem biustonoszy.

Badaniem ankietowym objęto 1324 panie jeżdżące konno, które odpowiadały na 32 punktowy kwestionariusz obejmujący pytania dotyczące m.in. dopasowania bielizny wykorzystywanej podczas jazdy konnej, bólu piersi, historii medycznej oraz innej aktywności fizycznej.

Blisko połowa ankietowanych (47 proc.) aktywnie uczestniczyła w zawodach na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, a 51 proc. badanych została sklasyfikowana jako osoba o dużym biuście (>rozmiar D).

Analiza odpowiedzi wskazała, że aż 40 proc. wszystkich zapytanych pań raportowała problem z bolesnością biustu, a aż u 21 proc. problem ten był na tyle dokuczliwy, że wpływał na ich wyniki zmagań sportowych.

Niestety jak wskazali badacze powodem tej sytuacji mógł być fakt, że zaledwie 27 proc. korzystało z dopasowanej bielizny sportowej. Zdecydowanie silniejsze problemy z bolesnością piersi i mięśni w górnej partii tułowia miały panie o dużym biuście (31 proc.) niż panie o biuście małym (12 proc.). Co ciekawe, aż co czwarta uczestniczka badania wskazała, że duży biust stanowi dla niej istotną barierę do uczestnictwa w zawodach.

Wniosek – jaki płynie z badań – powinien być kluczowy dla wszystkich amazonek. Naukowcy nie mają wątpliwości, że nie tylko w życiu codziennym, ale w szczególności w jeździe konnej kobiety powinny szczególną uwagę zwracać na dopasowanie biustonoszy!

Share.

Leave A Reply