Hodowlane niepowodzenie, jakim jest resorpcja zarodka u klaczy poddawanych inseminacji (AI), to zdaniem naukowców dość częsta strategia  klacz wynikająca z uwarunkowań społeczno-środowiskowych. Zdaniem czeskich naukowców zdecydowanie większy odsetek klaczy, u których nastąpiła utrata ciąży, miała w swoim najbliższym otoczeniu (stajni) męskich osobników swojego gatunku nie będących spokrewnionymi ze źrebięciem.

Naukowcy z praskiego Instytutu Nauk o Zwierzętach w swojej analizie wykorzystali rejestr obejmujący 77 przypadków resorpcji u 51 różnych klaczy (w wieku od 3 do 20 lat) poddanych  inseminacji. Część z klaczy należała do dużych stadnin, natomiast w 21 przypadkach klacze należały do indywidualnych hodowców.

Wyniki przeprowadzonych analiz wykazały, że prawdopodobieństwo zakłócenia ciąży i jej straty u klaczy poddanej sztucznej inseminacji było zdecydowanie wyższe w sytuacji, gdy po zabiegu AI przebywała ona w stadzie z wałachami/ogierami. Co więcej naukowcy stwierdzili, że ryzyko to było porównywalne do wskaźnika zaobserwowanego w przypadku klaczy wywożonych do krycia obcym ogierem. Wcześniejsze badania – przytaczane w publikacji – mówiły wręcz o 40 proc. ryzyku utraty płodu w związku z powszechną praktyką transportowania klaczy do krycia, a następnie umieszczania jej ponownie w stadzie z wałachami.

Analiza statystyczna wykazała, że podobna zależność występuje w przypadku inseminacji – klacze potrafiły bowiem fizjologicznie zablokować rozwój płodu i doprowadzić do resorpcji ciąży w momencie, kiedy nie były oddzielone od wałachów lub ogierów – niespokrewnionych z jej potomkiem, a tym samym potencjalnie obawiały się z ich strony dzieciobójstwa.

W swojej publikacji czescy naukowcy zasugerowali również praktyczne implikacje swoich wniosków. Ich zdaniem hodowcy chcąc uniknąć resorpcji zarodka i utraty ciąży powinni umieszczać ciężarne klacze w stadach bez wałachów oraz ogierów, których obecność negatywnie wpływa na utrzymanie ciąży.

 

Źródło: J Anim Sci. 2015 Nov;93(11):5465-8. doi: 10.2527/jas.2015-9384.

Share.

4 komentarze

  1. Normalnie czeski film 😉 Raz jest napisane, że jest większy odsetek resorpcji kiedy klacz przebywa z ogierami/ wałachami niespokrewnionymi a potem, że ze spokrewnionymi z jej potomstwem 🙂 Chyba gdzieś wkradł się błąd. Albo ja czegoś nie zrozumiałam?

Leave A Reply