Amerykańska spółka giełdowa Jaguar Animal Health 14 listopada przedstawiła najnowsze wyniki badań nad innowacyjnym preparatem Equilevia (zawierającym substancję SB-300), który pomaga koniom zmagającym się chorobą wrzodową. Zakończony etap badań klinicznych pozwolił na ustalenie optymalnej dawki terapeutycznej i potwierdza korzyści terapeutyczne ze stosowania preparatu u koni sportowych.

Do analiz umożliwiających ustalenie dawki terapeutycznej włączono 121 koni wyścigowych w wieku 2 lat i więcej, u których zdiagnozowano gruczołowate lub płaskonabłonkowe wrzody żołądka. Randomizowane badanie przeprowadzono w warunkach kontrolowanych z podwójnie zaślepioną próbą.

Wyniki analiz wskazały, że konie przyjmujące optymalną dawkę pasty Equilevia miały średnią wygranych wyścigów wyższą niż w okresie nie objętym terapią. Co więcej była ona również wyższa niż u koni przyjmujących placebo lub dostępny na rynku komercjalny preparat wspomagający dla koni z EGUS  (Equine Gastric Ulcers Syndrome). Dodatkowo naukowcy prowadzący analizę wszystkie konie uczestniczące w badaniu poddali badaniu gastroskopowemu na 15 dni przed rozpoczęciem leczenia oraz w 29 dniu podawania leku- uzyskane wyniki potwierdziły doniesienia z wcześniejszych prób klinicznych (pisaliśmy o nich w maju tego roku). Spółka podkreśla jednocześnie, że wyniki oceny bezpieczeństwa i skuteczności nowego preapratu wskazują, że 78-89 proc. koni leczonych pastą Equilevia uzyskuje istotną poprawę kliniczną już w 14 dniu terapii.

Przypomnijmy, że nowa molekuła bazuje na wyciągu roślinnym z południowoamerykańskiego drzewa smocza krew (Croton lechleri). Croton lechleri to roślina popularnie występująca w Peru, Ekwadorze, Brazylii oraz Meksyku. Dotychczas była szeroko wykorzystywane w medycynie naturalnej tubylców. W swojej krwisto czerwonej żywicy zawiera m.in. taspinę i lignany, które przyspieszają gojenie się wrzodziejących ran, a także działają przeciwbólowo. Dotychczas preparaty z wyciągiem ze smoczej krwi znajdowały zastosowanie w leczeniu grzybic, anemii oraz pomocniczo w terapii niedociśnienia tętniczego.

 

Share.

Leave A Reply