Niemieccy badacze opracowali preparat, który wykazał pozytywne efekty u siwych koni zmagających się z czerniakiem.

Badanie opublikowane w połowie maja na łamach czasopisma BMC Veterinary Research daje nadzieję na leczenie koni cierpiących w powodu czerniaka. Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie w Hanowerze opracowali szczepionkę zawierającą wektory DNA niosące sekwencję kodujące interleukiny m.in. IL-12 i IL-18.

Efekty działania szczepionki sprawdzono na grupie 27 siwych koni, u których rozpoznano czerniaka (co najmniej 9 guzów na osobnika), i którą to grupę podzielono na trzy podgrupy. Każda z nich otrzymała samodzielną szczepionkę lub szczepionkę w połączeniu z ludzką glikoproteiną (HGP) lub ludzką tyrozynazą (HTyr). Ostatnie dwie substancje miały za zadanie potęgować efekt szczepionki.

Preparaty podawano koniom w 1, 22 oraz 78 dniu badania. Każdy z koni przy podaniu preparatu przebywał pod 3 dniową obserwacją w klinice (oprócz podwyższenia temperatury nie stwierdzono działań niepożądanych),. U każdego z konie regularnie sprawdzano również objętości guzów (przyjmując za 100 proc. rozmiar w pierwszym dniu badania).

W sumie naukowcy ocenili 136 czerniaków i uzyskane w badaniu średnia redukcja  zaobserwowanego guza wynosiło 28,5 proc. W efekcie względna objętość nowotworu zmniejszyła się znacznie do 79,1 ± 26,91% w 120 dniu obserwacji. Przynależność do grupy leczenia, czy też zastosowanie leczenia miejscowego (iniekcja szczepionki wprost do guza) nie miało istotnego wpływu na wyniki w każdej z badanych grup, co pozwala przypuszczać, że ludzka glikoproteina i tyrozynaza nie miały większego wpływu na przyspieszenie procesu redukcji objętości guza.

Przypomnijmy, że według brytyjskich badaczy czerniak, jednym z czterech najpopularniejszych nowotworów u koni i zdecydowanie częściej dotyczy on koni siwych (szacuje się, że nawet 70-80 proc. siwych koni po 15 roku życia może być nimi dotkniętych).

 

Źródło: BMC Veterinary Research 2015, 11:107  doi:10.1186/s12917-015-0414-9

Share.

Leave A Reply