Kolejna badanie naukowców z Royal Veterinary College w Londynie potwierdza korzyści wynikające z treningu z wykorzystaniem elastycznych pasów. Najnowsza publikacja przedstawiona na łamach czasopisma „Equine Veterinary Journal” wskazuje, że już czterotygodniowy program treningowy oparty o koncepcję oporu elastycznego przynosi zaskakujące efekty.

Opór elastyczny to szeroko wykorzystywana w rehabilitacji ludzi technika pozwalająca na kompleksową rehabilitację m.in. kończyn dolnych. Jak podkreślają fizjoterapeuci tego typu ćwiczenia są bezpieczną formą terapii, w której unikany jest moment bezwładności kończyny. Okazuje się, że koncepcja ta znalazła również zastosowanie w  treningu koni.

Tym razem zespół lekarzy i zoofizjoterapeutów z Royal Veterinary College w Londynie postanowili ocenić zastosowanie treningu z „oporem” w odniesieniu do zmian w kinematyce końskich pleców podczas kłusa wykonywanego po linii prostej (na twardym podłożu) oraz na lonży (na miękkim podłożu). W badaniu uczestniczyło siedem koni, które przez kolejne cztery tygodnie poddawane były jednakowemu protokołowi treningowemu. Przed i po jego zakończeniu każdy z koni był nagrywany – z i bez taśm wykorzystywanych w treningu z oporem.  Dzięki umieszczonym na koniach czujnikom ruchu możliwa była ocena i pomiar zmiany, jakie zaszły w ruchu wierzchowca.

Wyniki analiz wyraźnie wykazały, że konie poddane treningowi z wykorzystaniem taśm, zwiększyły swą stabilność dynamiczną w kłusie w obrębie odcinka piersiowo-lędźwiowego pleców. Naukowcy w swojej pracy zaznaczyli jednak, że konieczne są dalsze badania, które pozwoliłyby odpowiedzieć na pytanie – co leży u podstaw tego mechanizmu. Naukowcy zwrócili również uwagę na konieczność oceny zaangażowania w cały proce mięśni brzucha oraz mięśni kończyn tylnych.

 

Źródło: Equine Veterinary Journal doi: 10.1111/evj.12690

Więcej o systemie treningu z oporami przeczytacie w poniższym materiale.

Nowy system lonżowania pomoże w poprawie tonusu końskich mięśni

WYWIAD: Odnowa biologiczna potrzebna każdemu organizmowi

Share.

Leave A Reply