Pytanie to niejednokrotnie pada w środowisku właścicieli koni. Warto zatem wiedzieć, jakie niedobory narażone są najczęściej nasze wierzchowce, i na co należy zwracać uwagę dobierając dawki.


Warto podkreślić, że większość witamin potrzebnych koniom do prawidłowego, fizjologicznego funkcjonowania jest dostępna w prawidłowo zbilansowanym pokarmie. Oczywiście zapotrzebowanie na aktywne związki zależne jest nie tylko od obszaru, na jakim koń mieszka, ale również od poziomu jego aktywności, rodzaju diety i pory roku.

Zazwyczaj suplementacja witaminami będzie konieczna w przypadkach, gdy stajnia dysponuje paszą słabej jakości, koń jest w trakcie leczenia lub tuż po przebytej chorobie/kontuzji w trakcie rehabilitacji, a także w sytuacji gdy jego dieta jest niezbilansowana i utrzymuje się w niej duży odsetek paszy treściwej lub paszy objętościowej.

Szczególnym przypadkiem jest witamina D, której poziom jest ściśle skorelowany z porą roku. Bogatym źródłem witamin E oraz C jest natomiast zielonka, świeże owoce, warzywa, podczas gdy witaminy z grupy B oraz K syntetyzowane są przez mikroorganizmy zamieszkujące koński przewód pokarmowy.

Lekarze weterynarii zwracają uwagę, że każdorazowe podanie preparatu witaminowego należy skonsultować ze specjalistą dietetykiem oraz lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj decyzja o suplementacji powinna zapaść po przeprowadzeniu badania morfologicznego krwi i ocenie kondycji konia. Objawy niedoborów witaminowych są bowiem często niespecyficzne i mogą dotyczyć kilku składników w jednym czasie, a dodatkowo na obserwowane niekorzystne zjawiska w końskim ciele nakładać się mogą inne objawy kliniczne wtórnie związane z awitaminozą.

W ocenie ekspertów Merck’s Veterinary Manual z ostrożnością powinno się podchodzić do suplementacji witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach – chodzi o witaminy A, D, E oraz K, które są kumulowane w tkance tłuszczowej organizmów i mogą osiągać poziomy toksyczne. Nadwyżki pozostałych witamin są zazwyczaj wydalane wraz z końskim moczem.

Sprawdź wartości minimalnych oraz maksymalnych poziomów zapotrzebowania na witaminy u koni.

Poziomy         Minimum:    Optimum:    Bezpieczna:    Toksyczna:
Witamina:
A (IU)                           2 000-3000                ~5000             16 000             200 000
D (IU)                           300-1000                      b.d                 2200                18 000
E (IU)                           50-100                           b.d.                1000                b.d.
Tiamina B1(mg)          3-5                                  b.d.                b.d.                   b.d.
Ryboflawina B2(mg)    2                                      b.d.                b.d.                  b.d.

 

O roli poszczególnych witamin w fizjologicznym funkcjonowaniu organizmów przeczytacie już wkrótce w kolejnych artykułach w serwisie „Koń Zdrowy Jak”.

Przeczytaj również „Suplementy dla koni- przed podaniem zapytaj lekarza

Share.

Leave A Reply