Wygląda na to, że niekoniecznie. Naukowcy z wiedeńskiego Instytutu Vetmeduni wnikliwie przeanalizowali i porównali poziom reakcji na stres u koni dosiadanych przez kobiety oraz mężczyzn. Aby to sprawdzić sprawdzono reakcje osiem koni oraz 16 jeźdźców – osiem kobiet oraz ośmiu mężczyzn.

W pierwszym eksperymencie każdy z koni pokonywał dwukrotnie parkur – raz pod kobietą, raz pod mężczyzną. Za każdym razem naukowcy monitorowali jeźdźców, jak również konie – u tych ostatnich poziom stresu określano na podstawie stężenia kortyzolu (tzw. hormonu stresu) w ślinie oraz tętna po wysiłku. Wyniki analiz zaskoczyły badaczy – poziom kortyzolu w ślinie koni rósł podczas badania, ale jednocześnie wzrost ten był niezależny od płci jeźdźca. Analogiczna sytuacja miała miejsce z tętnem, które w trakcie wysiłku rosło niezależnie od płci jeźdźca.

W drugim eksperymencie naukowcy zbadali wpływ nacisku wywieranego na grzbiet konia przez siodło. W tym celu wykorzystano specjalną wkładkę, badającą nacisk siodła wywierany w trzech chodach podstawowych. W przypadku jeźdźców różnych płci różnice polegały wyłącznie na sile nacisku siodła, natomiast rozkład sił był niemal identyczny i nie różnił się pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Jakie wnioski wysnuto na podstawie tych dwóch eksperymentów? Naukowcy podkreślili, że przy założeniu, że jeźdźcy obu płci posiadają takie same umiejętności , z końskiego punktu widzenia nie ma znaczeni, czy na konia wsiada kobieta czy mężczyzna. „Nasze wyniki dowodzą, że bardzo mało prawdopodobne, że konie preferują jeźdźców jednej płci nad drugą”- podkreśliła Christine Aurich, współautorka badania. To pozwala stwierdzić, że w rywalizacji sportowej kobiety oraz mężczyźni mogą ze sobą świetnie konkurować.

Źródło: Journal Comparative Exercise Physiology DOI 10.3920/CEP143001

 

Share.

Leave A Reply