Woda – nie bez powodu – określana jest mianem daru życia. W przypadku koni ma ona szczególne znaczenie- poczynając od prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i trawienie treści pokarmowej po homeostazę całego końskiego organizmu i gospodarkę mikro- i makroelementami.

Trzeba pamiętać, że konie są niesłychanie wrażliwe na brak dostępu do świeżej i czystej wody. O ile średnio koń jest w stanie przeżyć bez pożywienia około 25 dni – to brak wody i wynikające z niego odwodnienie organizmu mogą spowodować zgon w niespełna 5-6 dni. Trzeba także pamiętać, że utrata wody m.in. poprzez pocenie wiąże się z silnym zaburzeniem gospodarki mineralnej. W porównaniu do organizmu człowieka konie pocąc się tracą 3 razy więcej jonów sodu i blisko 10 więcej jonów potasu.

Jak zatem unikać odwodnienia i jego przykrych skutków, jakie mogą objawić się u naszych wierzchowców?

W pierwszej kolejności należy koniom umożliwić stały dostęp do wody. Zdarza się, że zmieniając miejsce pobytu konie niechętnie piją (wynikać to może z czynników stresowych, lub zmian smaku wynikającej z innej zawartości minerałów śladowych). Wówczas , aby zachęcić konia do picia, warto dodać do niej odrobinę soku jabłkowego, liść mięty lub słodki w smaku elektrolit. W trakcie lata należy umożliwić koniom nieograniczony dostęp do wody, schronienie przed słońcem oraz dodatkową suplementację elektrolitami. W zimie należy zwracać uwagę na to by woda w poidłach nie zamarzała, a dodatkowo warto zdecydować się na moczenie siana lub podawanie sianokiszonki, która ma zdecydowanie wyższą wilgotność od klasycznie skarmianego siana.

Jak potwierdzić podejrzenie odwodnienia?

W medycynie weterynaryjnej nadal złotym standardem diagnostycznym w określaniu odwodnienia jest wykonanie badania krwi. Morfologia daje obraz poziomu białek w osoczu oraz odsetka czerwonych krwinek w odniesieniu do objętości osocza.

Oprócz morfologii istnieją jednak mniej inwazyjne metody i przyziemne wskaźniki oparte w głównej mierze na obserwacji. Zaniepokojenie opiekuna może zatem wywołać- ciemne zabarwienie moczu oraz wygląd błon śluzowych (przekrwienie). Warto również wykonać test nawilżenia skóry – polega on na odciągnięciu skóry na kilka sekund a następnie puszczenie i sprawdzenie tempa w jakim wróci do stanu poprzedniego. Im dużej będzie powracał do normalnego stanu tym możemy mieć większe podejrzenie, że koń wymaga nawodnienia.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply