Wiosenne i letnie miesiące sprzyjają długim terenom. W trakcie leśnych eskapad warto rozważyć spokojny ruch po górkach- wszystko dla zdrowia i wytrzymałości końskich ścięgien.
Jak dowodzą japońcy naukowcy z Equine Research Institute przy Japońskim Stowarzyszeniu Wyścigowym trening na pochyłościach wpływa na lepszą pracę ścięgien i zmniejsza istotnie ryzyko ich uszkodzenia w pracy po płaskim. W analizach badacze wykorzystali 7 koni pełnej krwi, którym artroskopowo wprowadzono sondy do ścięgien zginaczy powierzchniowych. U każdego z koni oceniano w ruchu siły działające na ścięgna w trakcie kłusa oraz galopu na powierzchniach o nachyleniu 0, 3 oraz 8 proc.
Okazało się, że w procesie treningowym zwiększenie nachylenia bieżni od 0 do 8 proc. wpływało na spadkową tendencję szczytowej siły działającej na ścięgna. Co więcej w kłusie oraz galopie siła działająca na ścięgna w trakcie ruchu pod górę sukcesywnie malała lub pozostawała bez zmian w stosunku do sił działających w początkowej pracy po płaskim.
Na górki z głową!
Zanim jednak entuzjastycznie pogalopujecie na wzniesienia warto pamiętać o powolnym i rozsądnym dawkowaniu tego typu obciążeń. Pokonywanie wzniesień na koniu, który wcześniej nie miał często z nimi do czynienia powinno następować dopiero po dobrej rozgrzewce i pracy po płaskim. Warto również pamiętać, aby konie wdrażane były stopniowo do tego typu obciążeń.
Początkowo koniom dużo łatwiej 'wdrapywać się’ na wzniesienia w chodach wyższych (kłus, galop), każdy jeździec powinien jednak dążyć do tego by móc pokonywać wzniesienia stępem w możliwie najniższym ustawieniu. Pozwoli to nie tylko na lepszą pracę nad wytrzymałością końskich ścięgien, ale również fenomenalnie wpłynie na rozwój mięśni pleców oraz zadu.
Źródło: Equine Vet J Suppl. 2006 Aug;(36):435-9. Effect of uphill exercise on equine superficial digital flexor tendon forces at trot and canter.
POLECAMY LEKTURZE:
Nowe doniesienia związane z mechanizmem powstawania urazów ścięgien
W rehabilitacji końskich rekonwalescentów podłoże ma kluczowe znaczenie
2 komentarze
Basia Hildebrandt
Widzisz Agata, nasze górki w stępie są super 🙂