Zastanawialiście się kiedyś, jak długotrwały wysiłek może wpływać na rytm serca oraz zmiany parametrów kardiologicznych? Najnowsze badanie duńskich naukowców wskazuje, że konie poddawane długotrwałym obciążeniom mogą odczuwać dolegliwości kardiologiczne jeszcze kilka godzin po wykonanej pracy.

Celem badania, opublikowanego na łamach czasopisma „Journal of the American Veterinary Medical Association„,  była ocena tętna, zmienność rytmu serca oraz arytmii, a także zmian w wartościach biomarkerów sercowych oraz ich związek z rytmem serca koni przed i po długotrwałej, wytrzymałościowej jeździe.

Do analizy dobrano 28 koni czystej krwi arabskiej startujących w dyscyplinie rajdów długodystansowych na dystansach 120 i 160 km. Każdy z koni poddawany był badaniu elektrokardiograficznemu (EKG) przed rozpoczęciem treningu wytrzymałościowego, tuż po nim oraz 12 godzin od zakończenia pracy. Badanie to pozwalało na ocenę częstości występowania skurczów podkomorowych i komorowych w zależności od momentu, w jakim znajdował się koń. Dodatkowo w celu analizy hematologicznej biomarkerów sercowych – troponin – od koni pobierano próbki krwi.

Wyniki wyraźnie wskazały, że tuż po wysiłku istotnie zwiększyło się tętno, przy jednoczesnym zmniejszeniu się wskaźnika SDNN, który jest miarą całkowitej zmienności rytmu. W okresie 12-godzinnej regeneracji odnotowano nieznacznie zwiększoną częstotliwość przedwczesnych skurczów komorowych.

Naukowcy zauważyli jednak istotną zmianę w stężeniu troponin i kinazy kreatynowej izoenzymu MB – markera wczesnego stadium zawału mięśnia sercowego, którego aktywność istotnie rosła u koni po dużym wysiłku. W publikacji podkreślono, że nie zidentyfikowano związków pomiędzy biomarkerami sercowymi a prędkością, dystansem oraz średnim tętnem uzyskiwanym przez konie.
Zdaniem autorów badania wskazują, że parametry takie jak wysokości tętna oraz wskaźnik SDNN serca  w ujęciu klinicznym tracą na znaczeniu jako wskaźniki powrotu do normalnego stanu po długotrwałym wysiłku. Co więcej udowodniono, że długotrwały wysiłek jest istotny dla powstawania zmian w sercu. 
Zespół badaczy podkreślił jednak, że konieczne są dalsze badania w celu pełnego wyjaśnienia znaczenia klinicznego uzyskanych wyników.

 

Źródło: Journal of the American Veterinary Medical Association, May 1, 2016, Vol. 248, No. 9, Pages 1034-1042 doi: 10.2460/javma.248.9.1034

Gdy końskie serce kołacze

 

Share.

Jeden komentarz

  1. A to Koń czuje???? A ja myślałam, że to taka maszyna, do spełniania chorych ambicji co-po-niektorych… 🙁

Leave A Reply