Jak efektywnie trenować konia i jednocześnie zapobiegać ubytkowi mięśni w wyniku silnego obciążenia?

Austriaccy weterynarze mają już pierwsze wyniki badań, które mogą sugerować zmianę podejścia do suplementacji końskich atletów. W publikacji na łamach prestiżowego czasopisma „Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition” wykazali, że najlepszym sposobem zapobiegania rozpadowi mięśni po wyczerpujących ćwiczeniach jest podawanie koniom po wysiłku preparatów białkowo-aminokwasowych.

Naukowcy w swoim badaniu wzięli pod lupę grupę kłusaków, u których stwierdzono największe nasilenie procesu degeneracji białek na drodze ubikwitynacji w czwartej godzinie po zakończeniu wysiłku. Jak jednak wskazuje René van den Hoven z Institute of Animal Nutrition z Wiednia podanie koniom po wysiłku specjalnie przygotowanego preparatu witaminowo-białkowego skutecznie ograniczyło proces degeneracji wypracowanych mięśni.

Jaki przekaz płynie z badań austriackich naukowców?

W planowaniu treningów, które mają budować masę mięśniową konia, warto uwzględnić by realizować je tuż przed końskim posiłkiem lub też po ochłonięciu konia w boksie podawać mu mniejszy, czwarty posiłek. Dodatkowym atutem będzie zastosowanie preparatów aminokwasowych dostępnych u lekarzy weterynarii lub w sklepach jeździeckich. Jeśli natomiast nie ma możliwości podania jedzenia można zainwestować w dostępne na rynku preparaty 'energetyczne’ w tubkach, które obok elektrolitów i glukozy zawierają aminokwasy oraz minerały niezbędne w regeneracji końskiego organizmu.

Share.

2 komentarze

Leave A Reply