Jeszcze w październiku Światowa Federacja Jeździecka opublikowała projekt zmian na listach antydopingowych. Eksperci zaproponowali m.in. wprowadzenie na listę substancji zakazanych siarczanu oraz siarczynu amonu, a na listę substancji kontrolowanych – wyciąg z hakorośli rozesłanej szerzej znanej, jako czarci pazur.

Wśród nowych – dotychczas nie odnotowanych na oficjalnych listach FEI – substancji zakazanych obok siarczanu i siarczyn amonu pojawił się phenibut – czyli pochodna GABA neuroprzekaźnika o chemicznej nazwie kwas beta-fenylo-gamma-aminomasłowy. Preparat ten jest lekiem nootropowym, który stymuluje przemiany w ośrodkowym układzie nerwowym, wpływa antydepresyjnie, a także poprawia wydajność pracy. Natomiast związki amonu trafiły na listę – gdyż udowodniono ich działanie uśmierzające ból i stosowane były do miejscowego blokowania przewodnictwa nerwowego.

Zgodnie z propozycjami FEI na listę preparatów kontrolowanych od 1 stycznia miałby trafić jeszcze dwie substancje – znajdująca się do końca grudnia 2015 roku na liście substancji zakazanych – kodeina oraz dotychczas nigdzie nie odnotowane harpagophytum, czyli substancja czynna pozyskiwana z czarciego pazura o udowodnionym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Źródło: FEI

 

 

 

Share.

Leave A Reply