Nie od dziś wiadomo, że obecność doświadczonego konia przewodnika to nieoceniona pomoc w trakcie treningu młodych koni. Pokonanie wody, zjazdu ze wzniesienia, czy oswajanie się z nowymi elementami otoczenia – staje się zdecydowanie łatwiejsza dla świeżo zajeżdżonego wierzchowca, w momencie gdy wcześniej zademonstrował mu to starszy i bardziej doświadczony kolega ze stada. Badanie, które naukowo potwierdza znaną z obserwacji prawdę opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma „Applied Animal Behaviour Science” wydawanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Etolgii. 

W badaniu przeprowadzonym przez duńskich naukowców z Uniwersytetu w Aarhus wykorzystano grupę 22 młodych (w wieku 3 lat) kucyków islandzkich. Podzielono je na dwie grupy – obserwującą starszego, doświadczonego konia 'demonstrującego’ nowe zadania oraz grupę kontrolną. Każdy z młodych koni w trakcie badań proszony był kilkukrotnie o przekroczenie nowych dla nich powierzchni (plastikowej płachty) – przy czym konie z pierwszej grupy zanim przystąpiły do zadania mogły obejrzeć starszego kolegę bez problemu pokonującego zadanie i w nagrodę po jego wykonaniu karmionego, natomiast konie z grupy kontrolnej widziały wyłącznie wiaderko z jedzeniem znajdujące się po drugiej stronie nowej dla nich powierzchni.

Wyniki badania były łatwe do przewidzenia – bowiem konie z grupy 'obserwującej’ zdecydowanie łatwiej radziły sobie z pokonywaniem nowych dla siebie powierzchni. Ciekawą obserwacją poczynioną przez naukowców była ocena poziomu stresu, której dokonano na podstawie pomiaru tętna. W grupie kontrolnej koni naukowcy stwierdzili, że tętno młodych kucy było znacząco wyższe niż w grupie obserwującej. Co więcej młode osobniki nie mające możliwości skorzystania z konia demonstratora silniej manifestowały swój lęk.

Analiza duńskich naukowców potwierdza naukowo, że w procesie treningu koni obok pozytywnego bodźcowania warto korzystać z doświadczony koni, które będą przewodnikami dla młodszego pokolenia wierzchowców.

 

Źródło: Applied Animal Behaviour Science” DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.applanim.2015.08.008

 

Aby trafić do końskiego serca

Lęk separacyjny u koni – jak nim zarządzać?

Share.

Leave A Reply