„Dziękuję Ci Koniu” w warszawskich Łazienkach

2

W pierwszych dniach kwietnia (5 kwietnia) w stołecznym Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa otwarta zostanie niezwykła wystawa „Dziękuję Ci Koniu”. W ten sposób muzeum chce pokazać historie szczęśliwych końskich emerytów oraz niezwykłą więź, jaka łączy ich z opiekunami.

Kurator wystawy – Hanna Łysakowska wskazuje, że tym razem wystawa ma zwrócić uwagę na losy zwierząt, które wchodzą w starość. „Chcemy pokazać dojrzałego konia skubiącego trawę, który po latach ciężkiej pracy może już pełnić rolę tylko i wyłącznie przyjaciela”- wskazuje. Jednocześnie przypomina, że los nie jest jednak tak łaskawy dla wszystkich zwierząt, a wiele historii okazuje się być trudna, lub wręcz okrutna. „My jednak chcemy zbudować przyjemny obraz końskiej emerytury w nadziei, iż ten wzbudzi wiele pozytywnych emocji i uświadomi potrzebę tworzenia niniejszych warunków ostatnich lat życia dla naszych przyjaciół. Pokażemy zwierzę takim, jakim powinniśmy je zawsze oglądać – zadbane, ale przede wszystkim szczęśliwe”- wskazuje Hanna Łysakowska.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa chce również pokazać szczególne więzi, jakie rodzą się między człowiekiem a zwierzęciem. „Każdy, kto zdecydował się na opiekę nad koniem, aż do jego odejścia „na niebieskie pastwiska” wie, że kontakt z takim stworzeniem daje nie mniej radości niż sukcesy sportowe czy szalone galopy. To ciche rżenie, które wita nas już w drzwiach stajni, ten wielki łeb wtulony pod pachę i mądre, pełne zaufania spojrzenie – są bezcenne”- podkreśla kurator.

Wystawie towarzyszyć będą również prelekcje, warsztaty oraz lekcje muzealne. Już teraz gorąco zapraszamy naszych czytelników na spotkanie z zoofizjoterapeutką Magdą Saracyn, które odbędzie się 18 maja o godz. 18.00, oraz lek.wet. Alicją Świetlikowską, która 20 maja o godz. 16.00 opowie o opiece weterynaryjnej nad końskimi seniorami.  Dodatkowo muzeum przygotowało publikację, w której zwiedzający znajdą wiersze, opowiadania oraz zdjęcia przygotowane przez opiekunów.

Wystawa „Dziękuję Ci Koniu” prezentowana będzie w dniach 5 kwietnia – 3 września 2017 w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa przy ul. Szwoleżerów 9 w Warszawie.

Patronat honorowy nad wystawą objął poseł Paweł Suski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Nasza redakcja objęła wystawę patronatem medialnym, a najstarszy z naszych koni będzie jednym z wielu szczęśliwych końskich emerytów prezentowanych podczas ekspozycji.

 

 

2 komentarze

Leave A Reply