Terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych to coraz częstszy kierunek badań w medycynie weterynaryjnej, a w szczególności końskiej ortopedii. Najnowsza decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) może okazać się przełomową – gdyż oficjalnie dopuszcza do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej pierwszy lek weterynaryjny na bazie komórek macierzystych dedykowany leczeniu umiarkowanej kulawizny związane ze stanami zapalnymi u koni.

Arti-Cell Forte – bo tak nazywa się nowozarejestrowany lek – będzie dostępny w formie zawiesiny do wstrzykiwań. Według producenta – belgijskiej firmy Global Stem cell Technology NV – preparat może być stosowany w terapii stanów zapalnych w przypadku pojawienia się u koni umiarkowanej kulawizny.

Badania kliniczne, które poprzedziły rejestrację leku, były realizowane u koni z ewidentną kulawizną wynikającą z problemów w obrębie stawu pęcinowego. U koni przyjmujących lek na badzie komórek uzyskanych z krwi zdrowych koni wykazano istotną poprawę w porównaniu z wierzchowcami, które otrzymywały placebo. Co więcej efekt terapeutyczny utrzymywał się przez rok od momentu podania preparatu (w momencie, gdy ten ostatni był podawany razem z jednorazowym podaniem ogólnoustrojowego niesteroidowego leku przeciwzapalnego tj. NLPZ’tu). Zgodnie z raportem rejestracyjnym w trakcie prób klinicznych pojawiające się działania niepożądane obejmowały m.in. łagodne nasilenie się kulawizny i reakcje organizmu (obserwowane do tygodnia od iniekcji) w miejscu wstrzyknięcia produktu.

Global Stem cell Technology (GST) NV to belgijska firma biotechnologiczna, założona w 2012 roku. Od samego początku jej wysiłki koncentrują się opracowywaniu terapii komórkowych dla koni oraz psów. Obecnie firma prowadzi dwa badania kliniczne GST001 oraz GST002 – pierwsze z nich dotyczy zastosowania komórek macierzystych w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, drugie natomiast w leczeniu urazów ścięgien i więzadeł.

 

 

Share.

Leave A Reply