Końskie kończyny nie lubią długotrwałego obciążenia i pracy po twardych asfaltowych powierzchniach. Trudno się dziwić- wszak ewolucja przewidywała udoskonalenie ich ucieczki po stepie, a nie 'asfaltowej’ pustyni.

Naukowcy od kilkunastu lat próbują ustalić czynniki wpływające na zmniejszenie wydajności pracy końskich nóg i układu mięśniowego wynikającego ze zmieniającego się podłoża. Zdecydowanie maksymalna wydajność koni zdecydowanie różni się nie tylko pomiędzy poszczególnymi powierzchniami, na których pracują, ale również jest silnie uzależniona od poszczególnych dyscyplin. Weterynarze i badacze podkreślają, że ewolucja końskich kończyn i adaptacja ich kości, ścięgien oraz mięśni sprawiła, że są one w stanie niezwykle wydajnie i sprawnie przemieszczać się. Nadal jednak nie udało się określić szczytowych obciążeń związanych z uderzeniem i wibracjami, jakie oddziałują na koński układ ruchu.

Naukowcy zauważają jednak, że twarde podłoże nie jest dla koni obojętne. Hilary Clayton, weterynarz i fizjoterapeutka współpracująca m.in. z Animal Rehab Institute, zwróciła uwagę na hipotezę mówiącą, iż na twardej powierzchni przy chodach wyższych (niż stęp) następuje powolne odkształcanie całych ścian kopyta. dodatkowo w wyniku przemieszczania się rurki znajdujące się w tworzywie ściennym przyjmują na siebie ciężar ciała koni i absorbują wstrząsy, które następnie transmitowane są w formie prądów z kopyta do struktur kostnych w kolumnie nogi.

Share.

Leave A Reply