Badania kliniczne prowadzone w medycynie weterynaryjnej coraz częściej „schodzą” na poziom molekularny. Dowodem tego jest najnowsza publikacja na łamach „International Journal of Cancer”. Naukowcy udowadniają w niej, że powstawanie sarkoidów zależny nie tylko od zakażenia wirusem z rodziny Papillomaviridae (BPV) typu I i II, ale również może być uwarunkowane genetycznie.

Praca naukowców z Baker Institute for Animal Health na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Cornell’s College, kładzie nowe światło na ocenę podatności koni na rozwój sarkoidozy. Zdaniem kierownika projektu – prof. Doug Antczaka – kluczem do poznania przyczyn rozwoju tej choroby jest koński genom.

Naukowcy poddali sekwencjonowaniu DNA 82 koni, u których rozpoznano sarkoidozę, oraz 272 koni w pełni zdrowych. Przeanalizowano w sumie ponad 50000 miejsc w końskim genomie – a efektem tych prac było znalezisko w chromosomie 20 (ECA20) oraz 22 (ECA22) różnic u koni cierpiących z powodu sarkoidów.

Jak wyjaśniał szef zespołu badawczego – szczególne ciekawe były zmiany w obrębie kompleksu MHC, który częściowo odpowiedzialny jest za kontrolę układu immunologicznego – a dokładnie za główny układ zgodności tkankowej. Zaburzenie jego funkcjonowania sprawia, że poprzez wypaczenie odpowiedzi immunologicznej gospodarza staje się on bardziej podatny na infekcję wirusem brodawczaka, a co za tym idzie zainicjowanie progresji nowotworu.

Sarkoidy to najczęstsze schorzenia nowotworowe u koni –  szacuje się, że pojawiają się one głównej mierze w obrębie głowy i szyi (ok. 50 proc. przypadków), a także na nogach, genitaliach oraz tułowiu. Obecnie najszerzej rozpowszechnioną metodą terapeutyczną są zabiegi chirurgii – klasycznej, z wykorzystaniem wymrażania (kriochirurgia), czy laseru (laserochirurgia), a także ich łączenie, które pozwala na mniejsze ryzyko nawrotu. Dodatkowo opcją terapeutyczną jest chemioterapia, która wstrzykiwana jest lokalnie do guza.

 

Źródło: „Host genetic influence on papillomavirus-induced tumors in the horse” International Journal of Cancer Volume 139, Issue 4, pages 784–792, 15 August 2016. Online: 6 MAY 2016 DOI: 10.1002/ijc.30120

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply