Pojawienie się ognisk zakażeń wywołanych agresywnym, neurologicznym szczepem wirusa EHV-1 postawiło na nogi cały jeździecki świat. Międzynarodowa Federacja Jeździecka poinformowała właśnie o odwołaniu wszystkich międzynarodowych zawodów, jakie miały się odbyć do 28 marca w 10 państwach Europy. Zakazem organizacji zawodów objęta została również Polska.

O swojej decyzji FEI poinformowało w dzisiejszym, wieczornym komunikacie wskazując jednocześnie, że dotyczy on WSZYSTKICH dyscyplin FEI. Odwołanie zawodów międzynarodowych, które miały się odbyć do 28 marca tego roku, dotyczy 10 państw – Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Włoch, Austrii, Polski, Holandii, Niemczech i Słowacji.

Władze FEI argumentując tą trudną decyzję wskazały, że podjęły niezbędne kroki w związku z pojawieniem się w trzech państwach kontynentalnej Europy ognisk agresywnego, neurologicznego szczepu herpeswirusa (EHV-1), którego źródłem były najprawdopodobniej zawody odbywające się w hiszpańskiej Walencji.

– Szczep EHV-1 jest szczególnie agresywny i już wywołał zgony oraz bardzo dużą liczbę ciężkich przypadków klinicznych. Epidemia EHV-1 jest prawdopodobnie najbardziej poważną z jaką mamy do czynienia w Europie od wielu dziesięcioleci, a nasza decyzja jest oparta na jasno określonych czynnikach epidemiologicznych- podkreśliła Sabrina Ibáñez, sekretarz generalna FEI. – Jesteśmy również świadomi, że wiele koni opuściło obiekt w Walencji bez oficjalnego świadectwa zdrowia, co oznacza, że ​​ich stan zdrowia jest nieznany. Niektóre konie były już chore, a ryzyko przeniesienia choroby przez te konie jest poważnym problemem- dodała.

Share.

Leave A Reply