Blisko 6 tysięcy hodowców i właścicieli koni zrzeszonych w Polskim Związku Hodowców Koni podpisało się pod apelem do szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Czy list zmieni podejście Ministerstwa Rolnictwa do koni?

Hodowcy i właściciele koni nie ukrywają, że czują się głęboko dyskryminowani przez obecne władze resortu rolnictwa. W liście skierowanym do Marka Sawickiego przedstawili trzy postulaty, które zdaniem członków PZHK są niezbędne do zahamowania postępującego spadku pogłowia koni w Polsce.

Wśród nich znalazła się kwestia dopłat bezpośrednich, które w latach 2014-2020 nie uwzględniają koni, oraz podwyższenia dopłat do klaczy objętych programami ochrony zasobów genetycznych. Członkowie PZHK chcą także uwzględnienia gospodarstw zajmujący się hodowlą koni w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, które jest realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na latach 2014-2020. Frustrację hodowców może pogłębiać fakt, że z finansowania tego korzystają m.in. rolnicy zajmujący się produkcją prosiąt, mleka krowiego czy bydła mięsnego.

„Ignorowanie przez MR wielokrotnych wniosków PZHK w wyżej wymienionych sprawach, odbieramy jako dyskryminowanie jednego gatunku zwierząt gospodarskich”- napisali w liście hodowcy koni. Ich zdaniem taka postawa resortu może przyczynić się do dalszego spadku pogłowia koni i wpłynie negatywnie na kondycję wielu gospodarstw rolnych, a pośrednio ograniczy liczbę miejsc pracy w rozwijającym się sektorze jeździeckim.

Pełna treść listu do MR na stronie PZHK.

Czy apel przyniesie efekty? Redakcja KZJ będzie śledzić uważnie losy postulatów hodowców.

Czytaj również: Pierwszy unijny raport na temat dobrostanu koni na terenie UE – opublikowany w czerwcu 2015 roku

 

 

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply