Nowa konstrukcja przeszkód „One fit” ma zapewnić bezpieczeństwo koniom i jeźdźcom uczestniczącym w wyścigach płotowych na terenie Wielkiej Brytanii. Decyzją The British Horseracing Authority (BHA) kolejne dwa tory będą testować nowe rozwiązanie.


Innowacyjna konstrukcja „One fit” autorstwa Richarda Linley’a obejmuje zmodyfikowaną ramę przeszkody wypełnioną wkładką z pianki. Brytyjska agenda zajmująca się regulacją wyścigów konnych rozpoczęła  testy przeszkód już w 2013 roku na torze Newton Abbot. Po blisko trzech latach dalszych prac nad udoskonaleniem konstrukcji  13 września tego roku podjęto decyzję o wprowadzeniu jej na kolejne dwa tory wyścigów konnych w  Kelso oraz Exeter.

Dotychczasowe doświadczenia BHA wskazują, że wprowadzenie nowej konstrukcji pozwoliło na redukcję upadków koni i jeźdźców nawet o 90-100 przypadków rocznie. Na torach, które od czerwca 2013 roku testowały nowe przeszkody, odsetek upadków zredukowano do 1,59 proc. – odnotowano dokładnie 56 upadków na 3525 startujących
„Do tej pory statystyki związane z przeszkodą są obiecujące z punktu widzenia ochrony dobrostanu koni i jeźdźców. Mniej upadków sprawia, że wyścigi stają się bezpieczniejsze”- ocenia twórca konstrukcji „One fit”.

 

Źródło: informacja prasowa BHA

Share.

Leave A Reply