Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego stale na parkurze zdarzają Wam się zrzutki, a w trakcie pracy Twój wierzchowiec notorycznie płoszy się tylko w jednym kierunku?

Okazuje się, że odpowiedź może być banalna. W najnowszych badaniach brytyjscy badacze dowiedli, ze zaledwie dwie trzecie końskiej populacji ma widzenie w oczach prawidłowe dla swoje gatunku. W analizach wzięto pod uwagę populację 333 kucy oraz koni, u których dokonano badania wzroku polegającego na ocenie punktu załamania wiązki światła w oku. Okazało się, że błędy w refrakcji , czyli wada wzroku, większa niż 1,5 dioptrii (zarówno w stronę krótko- jak i dalekowzroczności) dotykała 2,7 proc. przebadanych koni. Aż 54 proc. z koni posiadających wadę wzroku wykazywała dalekowzroczność, natomiast 46 proc. krótkowzroczność.
Naukowcy zauważyli również ciekawą prawidłowość i różnice występujące pomiędzy poszczególnymi rasami. Okazało się, że konie gorącokrwiste oraz zimnokrwiste (w szczególności konie rasy Shire) miały tendencje do bycia dalekowidzami, natomiast konie pełnej krwi angielskiej były częściej krótkowidzami. Badacze ocenili, że prawdopodobnie jest to wywołane budową i kształtem głowy oraz położeniem oczu u koni tych ras.

W badaniach udało się także stwierdzić, że w kilku przypadkach konie posiadały różne wady wzroku w oczach, co wpływało na ich pracę na obie strony oraz w preferencje dotyczące kierunku poruszania się. Dr Carol Hall z Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii podkreśla, że jej zespół będzie prowadzić dalsze badania na końskim wzrokiem i jego implikacjami na pracę wierzchową. „Mimo, iż nie uda się nam w prosty sposób usunąć zagrożenia, jakie niesie za sobą wada wzroku, to pozwoli nam na zrozumienie różnic w postrzeganiu i minimalizację ryzyka w pracy z takimi końmi”- podkreśliła szefowa projektu w rozmowie z portalem „The Horse”.

Źródło: Vet Ophthalmol. 2014 Jul;17 Suppl 1:90-6. doi: 10.1111/vop.12158. Epub 2014 Mar 18.

Share.

Leave A Reply