Gorące i słoneczne letnie dni nie powstrzymują od treningów czy lekkiej jazdy konnej. Nie wielu jednak jeźdźców potrafi ocenić, ile wody i elektrolitów traci jego wierzchowiec – nawet po umiarkowanie intensywnym treningu.

Według niemieckich naukowców istnieje wiele metod stosowanych do oszacowania straty potu – wiele z nich nie należy do najprostszych i uzależniona jest m.in. od warunków atmosferycznych ( temperatury otoczenia, wilgotności powietrza czy opadów atmosferycznych), sprawności fizycznej, temperamentu czy stopnia pobudzenia konia. Badacze postanowili opracować nowy system oceny i punktacji – który mógłby być w łatwy sposób stosowany przez jeźdźców i trenerów.

Przygotowując system naukowcy zbadali 35 gorącokrwistych koni wykorzystywanych pod siodłem. Na podstawie analiz przygotowali 5 wzorów ‘potowych’, które zostały skorelowane z utratą wody i elektrolitów. Oto one:

1. Powierzchnia pod siodłem jest częściowo sucha, natomiast w części sierści konia jest ciemna, lepka i nieco wilgotna. Koń jest lekko wilgotny a sierść jest ciemniejsza także w części dolnej szyi. CAŁKOWITA UTRATA POTU 1-4 litrów.
2. Cała powierzchnia pod siodłem oraz dolna część szyi konia jest wilgotna. Na krawędzi czapraka oraz podgardla może tworzyć się biała piana w miejscu tarcia. CAŁKOWITA UTRATA POTU 4-7 litrów.
3. Biała piana występuję na plecach pod czaprakiem oraz pod nachrapnikiem. Boki konia (słabizna) są wyraźnie mokre, a obszar pod siodłem oraz popręgiem jest stale mokry. CAŁKOWITA UTRATA POTU 7-9 litrów.
4. Gardło oraz boki konia są całkowicie mokre. Nad oczami pojawiają się wilgotne plamy oraz ciemne zmarszczki. Zapienienie pomiędzy nogami. CAŁKOWITA UTRATA POTU 9-12 litrów.
5. Koń jest mokry, pot kapie z okolic oczu oraz brzucha. CAŁKOWITA UTRATA POTU 12-18 litrów.

 

Źródło: Zeyner, A., K. Romanowski, A. Vernunft A, et al. 2014. Scoring of sweat losses in exercised horses—A pilot study. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition 98:146-50.

Share.

4 komentarze

  1. Nie wiem, czy to rzeczywiście tak jest, bo u mojego zapienienie między nogami pojawia się w pierwszej kolejności, zanim nawet się zdąży pod siodłem spocić…

Leave A Reply