Odpowiedzialni właściciele koni wiedzą, że właściwie przeprowadzona profilaktyka przeciwpasożytnicza to jednej z istotnych elementów dbałości o zdrowie i dobrostan koni. Eksperci z Europejskiej Rady Konsultacyjnej ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących (ESCCAP) przygotowali kompleksowy przewodnik leczenia i zwalczania inwazji pasożytów żołądkowo-jelitowych u koni. Warto wiedzieć, jak właściwie odrobaczyć swojego wierzchowca.

Przewodnik po leczeniu i zwalczaniu inwazji pasożytów żołądkowo-jelitowych to kompleksowa publikacja, w której znajdziemy szczegółowe zalecenia dotyczące zwalczania wybranych pasożytów żołądkowo-jelitowych – słupkowców, glist końskich, tasiemców, larw gzów, węgorków czy owsików. W publikacji przedstawiono również selektywne i strategiczne podejście do leczenia źrebiąt, roczniaków i koni dorosłych (ze szczególnym uwzględnieniem klaczy) w zależności od pory roku. Pozwala to na uwzględnienie stadiów rozwojowych i inwazyjności poszczególnych grup końskich pasożytów. Eksperci podkreślają również, że przyjmowana strategia zwalczania pasożytów powinna być dostosowana do indywidualnych warunków panujących w poszczególnych stadninach koni lub ośrodkach jeździeckich. Strategia ta powinna zawsze zostać przedyskutowana i opracowana zgodnie z wytycznymi weterynaryjnymi.

Eksperci ESCCAP podkreślili, że zwalczanie chorób pasożytniczych koni powinno wynikać ze współpracy lekarzy, właścicieli i opiekunów koni. Konieczna jest również szeroka edukacja właścicieli zwierząt w obszarze parazytoz koni. Lekarze i eksperci podkreślają również znaczenie wykonywania badań diagnostycznych w celu ustalenia statusu pasożytniczego u stada koni i dostosowania do niego strategii odrobaczenia.

 

Click to access Przewodnik-leczenia-i-zwalczania-paso%C5%BCyt%C3%B3w-%C5%BCo%C5%82%C4%85dkowo-jelitowych-u-koni-GL8.pdf

Polecamy również:
WYWIAD: Wstęp do prawidłowego i skutecznego odrobaczania koni

Dlaczego ważna jest profilaktyka? Apel lekarzy z Kliniki Equivet Szpital dla Koni Pawła Golonki

Share.

Leave A Reply