„Chciałam dopytać, bo już nie wiem co mam robić, żeby pomóc swojemu koniowi. Źle przechodzi wymianę sierści, na jeździe jest chętny do pracy, ale pod koniec jest spocony jak mysz i wyraźnie osłabiony… wysycha po ponad godzinie…wprowadziłam do diety siemię lniane, ale chciałabym mu jeszcze jakoś pomóc bo nie jest najlepiej. Każda najmniejsza wskazówka jest dla mnie na wagę złota…” – pyta czytelniczka KZJ.

Początek jesieni to prawdziwie zdradliwy czas dla systemu termoregulacji naszych koni. Chłodne wieczory, noce i poranki sprawiają, że konie zaczynają pobierać więcej paszy objętościowej będącej źródłem włókna wykorzystywanego do ogrzania. Istotny wpływ na końskie ciało generuje również zmiana w długości dnia i nocy, która reguluje zegar biologicznych naszych wierzchowców. W wyniku zmian związanych z fizjologiczną reakcją końskiego organizmy na zmianę proporcji okresów ciemności i światła w rytmie dobowym tzw. fotoperiodem konie rozpoczynają proces zmiany sierści z letnią na zimową. Niestety okres zmiany owłosienia może wiązać się u koni z okresową apatia, spadkiem kondycji oraz zmniejszoną wydolnością końskiego organizmu. Musimy również pamiętać, że jakość zimowego włosia będzie uzależniona od wielu czynników m.in. temperatur na jakie są eksponowane konie, płci, wieku, stanu zdrowia, a także uwarunkowań genetycznych rasy.

Jak wspomóc organizm naszego konia w tym okresie?

Obok wspomnianego w pytaniu siemienia lnianego, które jest źródłem kwasów omega-3 poprawiających stan układu immunologicznego, warto zadbać o właściwe wsparcie preparatami mineralno-witaminowymi zawierającymi minerały niezbędne dla końskiego włosia – miedź oraz cynk. Zanim jednak sięgnięcie po preparat, ostateczną decyzję poprzedźcie konsultacją weterynaryjną oraz badaniem morfologicznym krwi z pełnym profilem biochemicznym, które odpowie wam na pytanie- czy i jakich substancji potrzebuje wasz koń?

Bardzo ważnym elementem pomagającym koniom łagodne przejście z lata do zimy jest również właściwa profilaktyka przeciwpasożytnicza. Należy ją wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, a także realnymi potrzebami waszego konia. Aby ocenić te ostatnie warto przed i po każdym odrobaczeniem dokonać badań parazytologicznych kału, które pozwolą nie tylko określić zagrożenie związane z infestacją pasożytami, ale również dobrać odpowiednią, celowaną terapię przeciwpasożytniczą i sprawdzić jej efekty.

W sytuacji, gdy zarastający koń jest wykorzystywany wierzchowo warto zastanowić się podawaniem elektrolitów, których utrata jest często niedoszacowana. Natomiast w przypadku przedłużających się problemów związanych ze zmianą sierści, nierównomiernym zarastaniem należy zdecydowanie skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie krwi sprofilowane na diagnostykę w kierunku dysfunkcji części pośredniej przysadki mózgowej (Pituitary Pars Intermedia Dysfunction, PPID) oraz syndromu metabolicznego (equine metabolic syndrome, EMS).

 

Share.

Leave A Reply