Jodyna to sprawdzony mściciel – skutecznie rozprawia się z licznymi bakteriami, pleśnią oraz innymi grzybami. Właściwości jodyny doceniała już kawaleria. Staroświecki specyfik nadal jednak znajduje zastosowanie w stajennych apteczkach. Co stoi za tak silnymi właściwościami mukolitycznymi i bakteriobójczymi jodyny? Odpowiedź jest banalna- to jodek potasu.

W jakich sytuacjach można zastosować jodynę? W pierwszej kolejności jej roztwór wodny szeroko wykorzystuje się do przemywania i dezynfekcji drobnych zmian skórnych wywołanych grzybicą, czy związanych ze zranieniami. Ze względu na swoje osuszające działanie często wykorzystywana jest w terapii gnijących strzałek.

Roztwór jodyny podawany doustnie (w ilości ok. 1 ml na jednego konia dodawanych do wody lub podawanych na kostce cukru) może być stosowany w leczeniu wspomagającym przeziębień. Dodatkowo jodyna znajduje zastosowanie w przypadku gnijących strzałek kopytowych – działa na nie aseptycznie oraz osuszająco. Jodyna to także źródło jodu, który pobudza aktywność tarczycy wpływając na syntezę hormonów- trójjodotyroniny T3 oraz tyrozyny T4. Optymalne, dzienne zapotrzebowanie koni na jod szacuje się na 1-2 mg na 500 kg masy zwierzęcia.

Źródło: Micromineral requirements in horses; Joe D. Pagan, KER

Share.

6 komentarzy

  1. Prawda, że jest skuteczna na wiele rzeczy. Jednemu nie pomagały inne zwykle skuteczne specyfiki, a jodyna od razu wyleczyła strzałki 🙂

  2. Używam dla moich koni od lat, nie wiem co to zgnite strzałki bo smaruję zapobiegawczo 🙂 Zamawiam w aptece dużą butelkę, lepiej się opłaca. Polecam !!!

Leave A Reply