Wysoka temperatura powietrza oraz jego wilgotność to czynniki, z  którymi koński organizm może mieć dość poważne problemy. Warto zatem wiedzieć przy jakich wartościach obu parametrów może dojść do przegrzania ciała naszego wierzchowca.

W specjalnym opracowaniu prof. Jenifer Nadeau, specjalistka chorób koni z Uniwersytetu w Connecticut, podkreśliła, że kluczową rolę w termoregulacji mają dwa czynniki – temperatura powietrza, która decyduje o nagrzaniu końskiego ciała, oraz jego wilgotność, od której zależy to czy koń będzie w stanie się pocić – a co za tym idzie regulować nie tylko temperaturę ciała, ale również gospodarkę wodno-mineralną.

Okazuje się, że ten ostatni czynnik po przekroczeniu wartości 75 proc. może spowodować, że nasz koń będzie miał poważne problemy z oddaniem potu – bez względu na wysokość panującej temperatury atmosferycznej. Co więcej z wyliczeń naukowców zdecydowanie wynika, że konie (w przeciwieństwie do ludzi) mają zdecydowaniem mniej efektywną termoregulację (30 proc. efektywności wobec 50 proc. odnotowanych u ludzi) – w czasie gdy temperatura jest wysoka, a powietrze suche potrafią wypocić około 20 litrów na godzinę wysiłku, podczas gdy wilgotność jest duża (ale przy tej samej temperaturze)- zaledwie 3 litry.

Ale to nie wszystko! Naukowiec wskazuje, że konie zdecydowanie lepiej radzą sobie z niższymi temperaturami, natomiast problemem dla ich organizmów mogą być upały- głównie ze względu na słabnącą efektywność autochłodzenia.

Jakie wartości temperatury (mierzonej z stopniach Fahrenheit’a) oraz wartości wilgotności względnej uznano za niebezpieczne?

Suma wskaźników:        Efektywność chłodzenia końskiego organizmu:

Poniżej 130                            najwyższa efektywność

130-150                                  obniżająca się efektywność

Powyżej 150                           zdecydowanie spadająca efektywność

Powyżej 180                           w przypadku wysiłku praktycznie brak możliwości chłodzenia

 

Niestety zdarza się, że nawet najbardziej zapobiegliwy właściciel nie uchroni swoich podopiecznych od skutków nadmiernego przegrzania. NA to ostatnie szczególnie narażone są osobniki bardzo młode oraz starsze. O tym, jak rozpoznać udar słoneczny oraz postępować z koniem, który go doznał, już wkrótce na stronach KZJ!

Share.

2 komentarze

  1. Ale tam, wg tej tabelki wynika, że poniżej około 54’C (wg przeliczników internetowych 130’F = około 54’C) jest najwyższa efektywność chłodzenia. Więc u nas, zakładając że nie jeździsz non stop w słońcu, tylko masz chociaż częściowo zacieniony padok, to raczej małe prawdopodobieństwo, żeby było gorzej dla konia. Chyba że coś źle rozumiem ? dla mnie już dziś w dzień było za gorąca 😀 29 'C .

Leave A Reply