Zoe Bryant – studentka Uniwersytetu Loughborough – zaprezentowała podczas londyńskiej konferencji New Designers system „Lume”, którego zadaniem jest wykrywanie zbliżających się do koni pojazdów i wysyłanie świetlnych sygnałów uprzedzających kierowców. Rozwiązanie to ma poprawić bezpieczeństwo koni i jeźdźców poruszających się m.in. po brytyjskich drogach.

Nowatorskie rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo drogowe par koń-jeździec to wypadkowa doświadczeń jeździeckich Zoe Bryant oraz zainteresowań studenckich. Twórczyni rozwiązania 10 lat temu uległa wypadkowi – kierowca nie zwolnił przejeżdżając w pobliżu jej wierzchowca i w efekcie spłoszył zwierzę, które przewracając się zmiażdżyło swojej amazonce kolano.

Przygotowany przez studentkę system „Lume” mocowany jest na tylnym łęku siodła i zaprojektowane jest tam by wykrywać zbliżające się od tyłu pojazdy. W stronę wykrytego za pośrednictwem systemu radarowego samochodu (minimum z odległości 60 metrów) wysyłany jest sygnał ostrzegawczy za pośrednictwem czerwonego, pulsującego panelu świetlnego, natomiast jeździec jest uprzedzany o zbliżającym się aucie poprzez wibrującą opaskę na nadgarstku.

Pomysłodawczyni rozwiązania przyznaje, że do jego stworzenia urządzenia skłoniła ją nadal wysoka liczba zdarzeń drogowych, jakie mają miejsce z udziałem koni i jeźdźców. „Zdecydowałam, że chciałabym zapobiec tego rodzaju wypadkom”- podkreśliła Zoe Bryant. Jej zdaniem obecnie stosowane rozwiązania w postaci odblasków informują o obecności koni na drodze tylko kierowców aut, natomiast jeźdźcy nadal są często zaskakiwani nagłym pojawieniem się samochodu. Więcej o nowym rozwiązaniu przeczytacie na stronie Loughborough Design School.

Według statystyk British Horse Society od marca 2017 do marca 2018 w Wielkiej Brytanii odnotowano ponad 400 incydentów drogowych z udziałem koni i ich jeźdźców. W sumie na przestrzeni siedmiu lat (okres 2010-2017) brytyjskie służby odnotowały ponad 2,5 tys. wypadków z udziałem jeźdźców, w których zginęły 222 konie oraz 38 jeźdźców.

 

Share.

Leave A Reply