Szwajcarscy naukowcy opracowali niezwykle czułą metodę pozwalającą na długoterminową ocenę farmakoterapii stosowanej u zwierząt. Podkreślają, że dzięki zastosowaniu nowego testu możliwe będzie łatwe sprawdzenie, czy badany np. podczas kupna wierzchowiec, był w przeszłości leczony niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub otrzymywał leki uspokajające na bazie opioidów.

Naukowcy z Zurichu pracując nad nowym testem oceniali nie tylko możliwości związane z monitoringiem długoterminowym, ale również czułością na kilkanaście substancji czynnych. Wśród trzynastu badanych leków znalazły się m.in. leki z grupy NLPZ (fenylbutazon, ketoprofen) oraz grupy antagonistów receptorów alfa 2-adrenergicznych (detomidyna). Do analizy wykorzystano próbki włosów z grzywy oraz ogona 10 koni ze znaną historią farmakoterapii. Naukowcy za cel postawili sobie nie tylko ocenę włosia jako matrycy do monitorowania stosowania leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz uspokajających, ale również konfrontowali czas podania leku z 'ujawnieniem się’ go w próbce pobranej z grzywy i ogona. W tym celu każda z pobranych próbek (o długości do 70 cm) była analizowana w segmentach 2,4 lub 6 centymetrowych. Założony w badaniu średni miesięczny przyrost włosia wynosił 2 cm.

W testowanej, czułej metodzie leki stwierdzono w 14 z 16 pobranych próbek. W analizie włosa pozytywne wyniki dały następujące substancje czynne: buprenorfina, butorfanol, detomidyna, firokoksyb, fluniksyna, ketoprofen, meloksykam, morfina oraz fenylobutazon. Co istotne zdecydowanie wyższe stężenia stwierdzono we włosach ciemnych, natomiast w próbce konia o jasnej grzywie i ogonie nie stwierdzono obecności acepromazyny i fenylobutazon, którymi był on leczony. Naukowcy stwierdzili, że wiąże się to silnie z pigmentacją oraz obecnością melaniny, która być może wpływa na obecność metabolitów leków w skórze. Ci ciekawe stężenie leków we włosach pigmentowanych może być nawet 10-krotnie wyższe niż we włosach niezawierających barwnika.

Zdaniem badaczy ich odkrycie może być niezwykle przydatne w trakcie kontroli antydopingowych, a także przy wykonywaniu badań TUV oraz kontroli weterynaryjnej dokonywanej dla celów ubezpieczenia.

Źródło: Long-term monitoring of opioid, sedative and anti-inflammatory drugs in horse hair using a selective and sensitive LC-MS/MS procedure BMC Veterinary Research 2016 12:122

 

Doping: od 1 stycznia zmiany na liście substancji zakazanych FEI?

Share.

Leave A Reply