Cynk i miedź to istotne mikroelementy wpływające na stan końskiego włosa. Zanim jednak zaczniemy suplementować nasze wierzchowce warto wiedzieć, w jakiej formie najlepiej go podawać?

Odpowiedź na to pytanie przynoszą badania polskich naukowców z Wrocławia, którzy przeanalizowali mechaniczne właściwości końskich włosów w odniesieniu do stosowanej diety. Grupą odniesienia było 18 koni pełnej krwi angielskiej, które przez kolejne 110 dni karmione były owsem i sianem. W trakcie badania 12 koni otrzymywało 700 g zbilansowanego muesli, sześciu podawano preparaty z organicznym związkiem miedzi i cynku, a kolejnym sześciu- suplement zawierający miedź i cynk w formie nieorganicznej.

Mechaniczne właściwości końskich włosów badano po 110 dniach za pomocą maszyny wytrzymałościowej Synergie 100, a każdy włos poddawano testowi przy wykorzystaniu prędkości 20 mm/min, aż do ich zerwania.

Jakie wyniki uzyskano? Naukowcy stwierdzili brak istotnych zmian w parametrach mechanicznych w grupie odniesienia, która karmiona była tylko owsem oraz sianem. Stwierdzono również, że suplementacja diety nieorganicznymi związkami cynku i miedzi spowodowała wzrost elastyczności i średnicy włosia, jednak kosztem zmniejszenia jego wytrzymałości. Podawanie koniom związków organicznych cynku i miedzi spowodowało wzrost elastyczności i wytrzymałości włosów, ale przy jednoczesnym zmniejszenie ich średnicy.

Swoimi badaniami naukowcy potwierdzili, że wzbogacenie końskiej diety formami organicznymi pierwiastków cynku czy miedzi (głównie miedź) ma korzystny wpływ na właściwości mechaniczne włosów, głównie za sprawą wzrosty zarówno ich elastyczności, jak i wytrzymałości.

Źródło: Effect of diet on mechanical properties of horse’s hair. Acta Bioeng Biomech. 2009;11(3):53-7.

 

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply