Jeźdźcy startujący w zawodach nie raz mają niebywałą zagwozdkę przy planowaniu posiłków swojego wierzchowca. W dobrym rozplanowaniu karmienia należy bowiem uwzględnić godzinę startu w danym konkursie. Planując karmienie przed konkursem warto jednak wiedzieć, w jaki sposób pora karmienia wpłynie na parametry krwi oraz to, w którym momencie koń będzie miał w swojej krwi najwyższy poziom glukozy?

Szwajcarscy weterynarze przeprowadzili analizę, w której sprawdzili wpływ sposobu karmienia na parametry metaboliczne krwi 27 różnych koni startujących w dyscyplinie skoków (na różnym poziomie wyszkolenia tj. od konkursów klasy M1 do S2). Na podstawie ankiet rozesłanych do jeźdźców ustalono, że w dniu turnieju każdy z koni otrzymywał średnio 3,1 kg koncentratu paszowego (wartości wahały się w zakresie 2-6,9 kg) podzielonego na dwa do trzech posiłków. Średnio każdy z koni poddanych analizie otrzymywał ostatni posiłek 6 godz. 10 minut przed swoim konkursem (minimalnie odstęp ten wynosił 1 godz. 50 min, maksymalnie 12 godz. 30 min). W tym czasie zaledwie 7 koni miało dostęp do siana.

Analiza morfologii koni uczestniczących w badaniu nie wykazała żadnego znaczącego wpływu punktu czasowy podawania koncentratu paszowego na poziom mleczanów (kwas mlekowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych wskaźników pozwalających ocenić przygotowanie konia do wysiłku), triglicerydów i insuliny. Ciekawym wnioskiem był natomiast fakt, że konie nakarmione paszą objętościową (siano, sianokiszonka) na 2 do 4 godzin prze konkursem – miały w momencie pobierania krwi najsilniejszą zmianę poziomu wolnych kwasów tłuszczowych oraz stężenia glukozy we krwi.

 

Źródło: J Anim Physiol Anim Nutr (Berl). 2014 Oct 29. doi: 10.1111/jpn.12266.

 

 

 

Share.

Leave A Reply