Członkowie Królewskiego Stowarzyszenia Chirurgów Weterynaryjnych  (Royal College of Veterinary Surgeons – RCVS) zaapelowali do podpisywania petycji zakazującej przepisywanie i ordynowanie preparatów homeopatycznych w medycynie weterynaryjnej.

Lekarze weterynarii powołali się m.in.  na badania, jakie prowadzono w medycynie ludzkiej. Wskazano, że według metaanalizy przeprowadzonej w 2010 roku przez uznaną firmę badawczą Cochrane Collaboration, homeopatia nie ma na organizmy żadnego innego wpływu poza efektem 'placebo’. Co więcej w liście otwartym lekarze weterynarii przyznali, że stosowanie leków homeopatycznych w weterynarii niesie za sobą ryzyko m.in. zaprzestania konwencjonalnej terapii.

„W najlepszej sytuacji homeopatia może wprowadzać w błąd właściciela zwierzęcia, w najgorszej może prowadzić do niepotrzebnego cierpienia i śmierci zwierzęcia”- uważają lekarze skupieni w RCVS.

Lekarze apelują zatem o podpisywanie się się pod petycją, jaka jest dostępna w języku angielskim.

Homeopatia to forma niekonwencjonalnej medycyny oparta na stosowaniu preparatów będących wysoce rozcieńczonymi substancjami, które mogą mieć właściwości lecznicze. Dotychczasowe przeglądy zrealizowane w medycynie ludzkiej nie potwierdziły efektywności i skuteczności terapeutycznej produktów z tej grupy.

Share.

2 komentarze

  1. Ja mam mieszane uczucia. To na pewno prawda ,ze niemądrze stosowana homeopatia zaciemnia obraz choroby. Z drugiej strony wszyscy jemy zioła, używamy ich w kuchni, mnóstwo leków uznanych bazuje na roslinnach , więc na mój mały móżdżek wszyscy uzywamy „homeopatii”. Nawet soląc potrawy przyjmujemy mikroelementy zawarte w soli. Troche mi to trąci walka o wpływy . Ale to moje prywatne zdanie,ze jest miejsce na obie medycyny i powinny sie one uzupełniac a ie zwalczać.

Leave A Reply