Rosnące dyskusje nad zasadnością kucia koni wykorzystywanych w sporcie znalazła swoje odzwierciedlenie w badaniach. Badacze z Warwickshire College postanowili porównać kinematykę ruchu koni okutych oraz „bosych”- a swoje analizy przedstawili podczas X Kongresu International Equitation Science.

Lekarze weterynarii rozpoczynając swoje analizy dobrali 20 irlandzkich koni sportowych o średniej wieku 13 lat. Wierzchowce były podzielone na dwie grupy – pierwsza z nich była od 12 miesięcy kuta na 4 kończyny, natomiast druga przez ostatnie 12 miesięcy nie nosiła podków.

Każdy z koni był pokazywany w ruchu w ręku na maneżu o piaszczystym podłożu i nagrywano go za pomocą kamer szybkoobrotowych. W badaniu mierzono pięć wskaźników związanych z jakością chodu m.in. zasięg ruchu łopatki, zgięcie stawu nadgarstkowego, długość wykroku oraz zgięcie w stawie pęcinowym. Dodatkowo porównywano takie parametry jak – prędkość, czy maksymalne przemieszczenie pionowe kopyta.

Uzyskane wyniki – o dziwo – wskazują, że kucie nie poprawia istotnie kluczowych w dyscyplinie ujeżdżenia parametrów. Naukowcy stwierdzili bowiem, że konie bose wykazywały jedynie nieco mniejsze zgięcie w stawie nadgarstkowym oraz mniejszą amplitudę przemieszczenia kopyta w pionie. Analiza nie wykazała istotnych różnic pomiędzy kutymi i bosymi końmi w takich obszarach jak – zakres ruchu łopatki, prędkość przemieszczania, długość wykroku, czy zgięcie w stawie pęcinowym. Naukowcy nie kryli, że ich wyniki przeczą dotychczasowym ustaleniom jednakże otwierają nowy rozdział w dyskusji nad zasadnością kucia.

Źródło: ISES

Share.

6 komentarzy

  1. …mimo wszystko nie przewiduje natychmiastowego „wymierania” podkow… kto naprawde ma konie, bo je kocha, bedzie sie interesowal ich zdrowiem itd i prawdopodobnie nie podkuje. Kto ma konie na wlasny UZYTEK: do jazdy codzienniej, dresazu, skokow, bryczki, sryczki itd itp wiele godzin na twardym, kamienistym podlozu- koni podkuc musi. Kazdy musi sobie odp, dlaczego konia posiada… wsrod koniarzy panuje wszechobecne przekonanie, ze kazdy wie najlepiej… i nie sa zbyt skorzy na „przestawienie”sie na nowe trendy, bo to przede wszystkim wymaga przyznania, ze sie tkwilo w bledzie (wszystko tylko nie to! koniarz, ktory konie ma od 300 lat!!), a poza tym juz sie konia nie da uzywac po 4-5 godz dziennie… bose koniki wymagaja tez nieco wiecej pielegnacji.. wiec „do chrzanu” z tym bosym chowem 😉
    Werkowaczka Pozdrawia

Leave A Reply