Coraz częściej zdarza się, że badania ukierunkowane na zdrowie i poprawę życia człowieka, stają się inspiracją dla lekarzy weterynarii. Dobrym tego przykładem jest analiza poświęcona rogówkowemu bólowi neuropatycznemu przeprowadzona przez okulistów z amerykańskiego New England Eye Center, a dostrzeżona przez ekspertów Kentucky Equine Research. Zdaniem lekarzy weterynarii zalecenia dotyczące uzupełniania kwasami omega-3 diety pacjentów cierpiących z powodów stanów zapalnych rogówki może wpływać korzystnie na zmniejszenie nasilenia procesów zapalnych i jednocześnie minimalizować dolegliwości wynikające ze schorzeń rogówki.

Uszkodzenia końskiej rogówki będące wynikiem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych lub uszkodzeń mechanicznych to dla koni niezwykle bolesne doświadczenie. Często uraz ten prowadzi do trwałego owrzodzenia ten cienkiej struktury – co z uwagi na jej silne unerwienie może skutkować pojawieniem się bólu o charakterze neuropatycznym. Ten ostatni jest zjawiskiem nieprzyjemnym dla odczuwających go organizmów – często manifestuje się bowiem wrażeniem pieczenia, mrowienia czy w skrajnych przypadkach nagłym, przeszywającym bólem. Dodatkowo ból neuropatyczny słabo reaguje na standardowe terapie dostępne na rynku.

Amerykańscy okuliści opisując problem zarządzania terapią pacjentów z przewlekłym, neuropatycznym bólem rogówki wskazali, że jednym z rozwiązań korzystnych dla pacjentów są interwencje żywieniowe i zwiększenie udziału w diecie kwasów omega-3. W analizie wskazano również, że minimalne dawki kwasów omega-3 w przypadku ludzi powinny wynosić minimum 1000 mg 2-3 razy w ciągu doby.

Komentując doniesienia swoich kolegów – Laura Petroski, lekarz weterynarii i ekspert Kentucky Equine Research – wskazała, że owrzodzenia rogówki są jednym z najczęściej pojawiających się problemów okulistycznych wśród jej czterokopytnych pacjentów. Mechaniczny uraz oka czy niezauważone zakażenie o podłożu grzybicznym czy bakteryjnym wymaga zdaniem ekspertki natychmiastowej interwencji lekarskiej. Oporne na leczenie lub zaniedbane owrzodzenie rogówki może bowiem doprowadzić w najgorszym przypadku do utraty wzroku lub konieczności chirurgicznego usunięcia gałki ocznej.

Zdaniem lekarki uzupełnianie diety w kwasy omega-3 u koni z problemami okulistycznymi może przynosić im korzyść w postaci zmniejszenia nasilenia stanu zapalnego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku koni konieczne jest właściwe przeliczenie dawki suplementu. Zdaniem Laury Petroski minimalne dawkowanie przykładowego suplementu zawierającego 6750 mg kwasów dokozaheksaenowego-DHA i eikozapentaenowego-EPA, powinna wynosić 90 ml dziennie.

Gdzie znajdziemy kwasy omega-3? Na rynku dostępny jest szereg preparatów na bazie olejów roślinnych oraz rybnych, w okresie jesienno-zimowym warto również wzbogacić końską dietę w siemię lniane będące bogatym źródłem kwasu alfa-linolowego ALA. Warto pamiętać, że prozdrowotne działanie kwasów omega-3 u koni udowodniono m.in. w przypadku końskich alergii, schorzeń układu oddechowego, czy schorzeń wynikających z obniżonej odporności.

 

Źródło: Ophthalmology. 2017 Nov;124(11S):S34-S47. doi: 10.1016/j.ophtha.2017.08.004.

 

Kwasy omega-3: które ze źródeł lepiej przyswajalne?

Share.

Leave A Reply