Powstającym, w wyniku podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), pierwotnym owrzodzeniom części gruczołowej żołądka, a także dwunastnicy, można zapobiegać. Lekarze z Teksańskiego Uniwersytetu na Rzecz Nauk o Zdrowiu sygnalizują, że drażniące dla układu pokarmowego działanie popularnych NLPZ może być łagodzone naturalnymi fosfolipidami m.in. lecytyną.

Częste podawanie doustnych leków przeciwzapalnych (m.in. fenylobutazonu) uśmierzających ból może negatywnie wpływać na stan błony śluzowej przewodu pokarmowego. Okazuje się bowiem, że leki z tej grupy nie tylko zewnętrznie uszkadzają śluzówkę żołądka, ale również wchłaniając się hamują wytwarzanie enzymów cyklooksygenazy 1 i 2, które są niezbędnymi w tworzeniu fosfolipidów błony komórkowej. W efekcie integralność błon śluzowych jest osłabiana i dochodzi do kolejnych uszkodzeń i owrzodzeń.

Amerykańscy badacze doszli do wniosku, że skutecznym sposobem prewencji tych niekorzystnych zjawisk może być podawanie wraz z posiłkiem lecytyny. W analizie opublikowanej na łamach czasopisma „Drugs Today” dowiedziono, że niesteroidowe leki przeciwzapalne podawane wraz z lecytyną zdecydowanie istotnie zmniejszały (o nawet 3-4- krotnie) ryzyko wystąpienia krwawień z układu pokarmowego, a w niektórych przypadkach wręcz eliminowały całkowicie ryzyko owrzodzenia.

 

Źródlo: Lichtenberger, L.M., Barron, M., and Marathi, U., 2009. Association of phosphatidyl choline and NSAIDs as a novel strategy to reduce gastrointestinal toxicity. Drugs of Today, vol.45, no 12, 877-890

Share.

Leave A Reply