Europejska Agencja Leków podsumowała 2021 rok. W specjalnie opublikowanym raporcie przedstawiono zestawienie m.in. zarejestrowanych w minionym roku leków weterynaryjnych. Okazuje się, że wśród nich znalazł się jeden preparat przeznaczony dla koni.

Warto wiedzieć, że leki weterynaryjne podlegają – analogicznie do leków ludzkich – rejestracji. Producenci po wynalezieniu i opracowaniu leku, wykonują badania pozwalające na przygotowanie dokumentacji rejestracyjnej. Przygotowane przez producenta leku dokumenty są podstawą do przeprowadzenia oceny stosunku korzyści do ryzyka dla leku weterynaryjnego. O co w tym chodzi? Innymi słowy eksperci muszą znaleźć odpowiedź na pytanie czy podając nowy lek zwierzęciu spowodujemy więcej korzyści czy więcej szkód w jego organizmie, czy wyleczymy lub poprawimy stan zdrowia naszych pacjentów. Taką ocenę na terenie całej Unii Europejskiej przeprowadza Europejska Agencja Leków. To na podstawie rekomendacji jej ekspertów Komisja Europejska wydaje zgodę na dopuszczenie leku do stosowania na terenie wszystkich państw UE.

W ubiegłym roku eksperci EMA wydali zaledwie 12 pozytywnych opinii, z czego tylko 7 leków zawierało nowe substancje czynne. Jednym z nowych preparatów była szczepionka dla koni Strangvac produkowana przez firmę Intervacc. Co wiemy o nowym produkcie? Preparat jest szczepionką przeciwko paciorkowcom zołzowym (Streptococcus equi) wywołującym końskie zołzy. Preparat może być podawany koniom od 8. miesiąca życia i może być stosowany już przy stwierdzonym zakażeniu paciorkowcem. Jej podanie pozwala na zmniejszenie objawów klinicznych ostrej fazy zołzy i zaleca się podawanie jej na terenach, gdzie występowały końskie zołzy lub istnieje wysokie ryzyko zakażenia. Według informacji zamieszczonych na stronie EMA cykl szczepienia zakłada 2 zastrzyki w odstępie 4 tygodni od siebie, a odporność u koni utrzymuje się przez dwa miesiące.

Co wiemy o skuteczności preparatu?

– W dwóch badaniach konie zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki lub placebo (wstrzyknięcie pozorowane) przed sztucznym narażeniem na działanie Streptococcus equi. U 100 proc. (20 z 20) zwierząt zaszczepionych placebo wystąpiła gorączka po ekspozycji na Streptococcus equi. U 43 proc. ( 12 z 28) zaszczepionych zwierząt nie wystąpiła gorączka, trudności z połykaniem ani objawy nasilonej depresji (utrata apetytu, znaczna zmiana zachowania) po ekspozycji na Streptococcus equi, a 36 proc. (10 z 28) nie wykazywało objawów kaszlu po ekspozycji- czytamy w dokumentach rejestracyjnych.

Czym są zołzy?

Przypomnijmy, że zołzy to groźne dla młodych koni, bakteryjne zakażenia górnych dróg oddechowych. Jednym z objawów jest wysoka gorączka, pojawiająca się obfita wydzielina z nosa oraz tworzące się w węzłach chłonnych (m.in. podżuchwowych) ropnie. Okazuje się, że problemem, z jakimi mierzą się właściciele koni, lekarze weterynarii i naukowcy jest fakt, że konie, które w przeszłości zakaziły się paciorkowcem i przechorowały chorobę, mogą być nosicielami utajnionych bakterii – w efekcie mogą stanowić potencjalnie źródło dla kolejnych ognisk tej zakaźnej choroby.

MAR

Share.

Leave A Reply