Praworęczni jeźdźcy muszą uznać wyższość osób leworęcznych. Okazuje się bowiem, że to właśnie Ci ostatni mają większą zdolność do przyjmowania idealnej pozycji w siodle – sugerują badania duńskich naukowców.

Badanie oparto o ankiety oraz nagrania video 25 zawodniczek, z których 18 było praworęcznych. Każda z amazonek wykonywała te same elementy, a w trakcie nagrania dodatkowo była wyposażona w znaczniki zlokalizowane w okolicach uszu, bioder, kolan oraz kostek. Autorki analizy Anaëlle Faouën oraz Katrina Merkies wybierały po sześć podobnych klatek z każdego z elementu – a jeźdźcy byli oceniani z czterech perspektyw (przód, tył, lewa i prawa strona) w stój oraz trzech chodach. Asymetrię zawodniczek określano jako kąt przemieszczenia linii przeprowadzonej przez uszy, ramiona, biodra, kolana i kostki jeźdźca w stosunku do pionowej linii odniesienia. Dodatkowo w analizie uwzględniono ruch końskiego grzbietu i ludzkich pleców.

Wyniki badań wskazały, że amazonki deklarujące praworęczność miały zdecydowanie większą tendencję do pochylania tułowia, przechylania głowy w prawo, skręcania tułowia (w prawo oczywiście!), prowadzenia nóg bardziej w stronę końskiej głowy. Jednocześnie analiza wykazała, że miały one zdecydowanie większy kąt otwarcia stawu kolanowego. Dosiad zdecydowanie bliższy idealnemu prezentowały natomiast zawodniczki leworęczne. Okazuje się jednak, że one również popełniały błędy wśród których najczęstszym było przechylanie głowy ku przodowi oraz znacznie głębsze pchanie prawej pięty w dół.

Wyniki analiz przedstawiono w trakcie ubiegłorocznej Equitation Science Conference obywającej się w Danii.

Share.

Jeden komentarz

  1. Myślę, że to wynika, z tego, że jednak mniej powszechna leworęczność zmusza takie osoby do ćwiczenia obu stron i tym samym mózgu. Nie jak przy powszechniejszej praworęczności i w życiu codziennym wielu spraw nawet przecież w jezdziectwie, rzeczy ustawionych pod nich, co nie zmusza ćwiczenia sprawności obu stron. Znam właśnie taki przypadek leworęczności i jak to potem w życiu tej osobie przekłada się. Chociaż w Polsce kiedyś w szkołach na siłę zmuszano takie dzieci do pisania prawą ręką.

Leave A Reply