Czy stereotypia manifestowana łykawością może sprawiać, że koń zdecydowanie gorzej będzie wypoczywać? Brytyjscy naukowcy przekonują, że tak się dzieje- a nałogowe łykanie powietrza może negatywnie wpływać na jakość oraz czas końskiego snu. Wyniki swoich analiz przedstawili podczas VIII Międzynarodowej Konferencji International Society for Equitation Science, jaka miała miejsce w 2012 roku w Edynburgu.

Aby znaleźć różnice pomiędzy nocnym odpoczynkiem u koni łykawych a snem u wierzchowców nie wykazujących znamion tego narowu, naukowy wykorzystali dwie 7-konne grupy badawcze. Jedna z nich składała się z koni łykawych, druga natomiast z koni bez tego problemu. Zachowanie każdego konia obserwowane było (za pomocą kamer) przez kolejne 5 nocy pomiędzy godzinami 22 a 6 rano- istotnym czynnikiem był fakt, że w trakcie obserwacji zwierzęta nie miały kontaktu z obsługą.

Analiza nagrań wykazała, że konie łykające spały o 48 proc. czasu krócej w pozycji stojącej. W obu grupach nie stwierdzono natomiast istotnych różnic w przypadku snu w pozycji mostkowej oraz na boku. Co za tym idzie? Zdaniem badaczy skrócenie o połowę snu w pozycji stojącej wpływa na pogorszenie warunków regeneracji oraz odpoczynku końskiego organizmu w trakcie tzw. snu wolnofalowego występującego w pozycji stojącej.

Naukowcy przypomnieli również, że dotychczasowe analizy przeprowadzane na innych gatunkach ssaków (m.in. na szczurach) wykazywały, że ilościowe oraz jakościowe pogorszenie snu może być przyczynkiem do zmniejszenia wydajności zwierząt, a także ograniczenia zdolności uczenia się. Dodatkowo badacze zwrócili uwagę na jeszcze jeden element związany z narowem łykania – chodzi o podwyższenie sekrecji dopaminy – hormonu szczęścia, którego podwyższone stężenia oznaczane są u koni przejawiających znamiona stereotypii. Zdaniem naukowców konie nałogowo łykające w wyniku podwyższenia stężenia dopaminy mogą dodatkowo manifestować problemy z apetytem oraz niechęć do kontaktów socjalnych w stadzie.

Share.

2 komentarze

  1. A czy ci sami naukowcy podpowiedzieli jak pomóc takiemu koniowi walczyć z tą stereotypią? Poza regularnym karmieniem, stałym dostępem do objętościówki, w jaki sposób pomóc koniowi z tym walczyć. Czy preparaty wyciszające będą pomocne?
    Bo niewyspany koń, to również zestresowany koń. I koło się zamyka.

Leave A Reply