Najnowsze badania australijskich naukowców potwierdzają skuteczność suplementów z magnezem powszechnie wykorzystywanych w diecie koni nadpobudliwych. Pełne dane z badań zostaną zaprezentowane na kongresie amerykańskiego Equine Science Society, który odbędzie się w dniach 26-29 maja na Florydzie.

Eksperyment objął sześć kłusaków amerykańskich, którym podawano suplement diety zawierający 10 g asparaginianu magnezu. Badacze z Uniwersytetu Charlesa Sturta w New South Wales badali szybkość reakcji zależności od dawki suplementu. Okazało się, że bez suplementacji średni czas reakcji konia przeliczany na dystans przebyty w ciągu jednej sekundy wynosił 5,3 metra na sekundę, podczas gdy w trakcie suplementacji spadł do 3,1 metra na sekundę.

Przypomnijmy, że magnez występujący w przestrzeniach komórkowych jest jednym z istotnych pierwiastków odpowiedzialnych za przewodzenie bodźców nerwowych oraz skurcz mięśni. Jego niedobory mogą być przyczyną nadmiernej pobudliwości oraz mimowolnych skurczów mięśni.

Przypomnijmy, że magnez jest jednym z pierwiastków, którego podkliniczny stan niedoboru obserwujemy u krytycznie chorych zwierząt. W publikacji na łamach czasopisma „The Veterinary Clinics of North America. Equine Practice” amerykańscy badacze przypominają, że stan niedoboru magnezu zwiększa nasilenie zespołu ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej, pogarsza zdolność organizmów do obrony przed endotoksynami oraz powoduje zaburzenia rytmu serca.

 

 

Share.

Leave A Reply