Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dowodzi, że masaż relaksacyjny pozwala koniom czystej krwi arabskiej łatwiej znosić stres i przekłada się na lepsze wyniki osiągane w wyścigach.

Masaż relaksacyjny to dla koni nie fanaberia, a istotny czynnik wpływający na dobrostan szczególnie wrażliwych i nadpobudliwych koni wyścigowych. O kojącym wpływie wprawnych rąk fizjoterapeutów dowodzą badania polskich naukowców, które 4 września opublikowano w wydaniu on-line czasopisma „Animal Science Journal„.

Do badania włączono 72 konie czystej krwi arabskiej będące w treningu wyścigowym. Celem naukowców była ocena wpływu masażu relaksacyjnego na tętno (HR) oraz zmienność rytmu serca (HRV). Konie podzielono na grupę kontrolną oraz eksperymentalną- każda z nich poddawana była treningowi 6 dni w tygodniu, a dodatkowo konie z grupy eksperymentalnej miały wykonywany masaż relaksacyjny trzy razy w tygodniu.

Pomiar wybranych wskaźników – HR oraz HRV – dokonano sześciokrotnie w odstępach – co 4-5 tygodni. Wykonywany był w spoczynku, a także podczas czyszczenia, siodłania oraz rozgrzewki. Uzyskane wyniki wyraźnie wskazały, że konie poddawane dodatkowemu zabiegowi – jakim był masaż – wykazywały mniejsze objawy stresu oraz związanych z nim wahań tętna oraz zmiany rytmu serca. Dodatkowo u koni z grupy eksperymentalnej wyniki uzyskane w trakcie sezonu wyścigowego były lepsze od wyników uzyskanych przez konie z grupy kontrolnej.

 

Źródło: Anim Sci J. 2016 Sep 4. doi: 10.1111/asj.12671.

 

Muzyka łagodzi koński stres

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply